تابلو برق توزیع اصلی

تابلو برق کارگاهی

Workshop Distribution Panel

با توجه به الزامات ایمنی و HSE کارگاه های صنعتی و ساختمانی نیاز به نصب تابلو برق کارگاهی وجود دارد.

تابلو برق کارگاهی شامل یک عدد فیدر محدود کننده جریان سه فاز ورودی و بسته به درخواست چند عدد پریز سه فاز و تک فاز با فیلترهای حفاظتی مربوط به خود هستند.

‎از تابلو برق کارگاهی برای مدیریت انرژی و حفاظت پرسنل و نیروی انسانی در زمان انجام کار، در کارگاه های صنعتی و ساختمانی استفاده می‌شود.

شایان ذکر است که عمر مفید تابلو برق کارگاهی حدود ۲۵ سال می باشد و امکان انتقال تابلو برق کارگاهی از یک کارگاه به کارگاه دیگر وجود دارد و تابلو برق کارگاهی در کارگاه های آتی پروژه نیز قابل استفاده می باشد.

جهت طراحی و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ساتل تابلو آسیا تماس بگیرید.

 • ولتاژ نامی
  380/400 VAC
 • جریان نامی
  Up to 250 A
 • درجه حفاظت
  Up to IP56
 • نوع رنگ
  RAL 7032-7035
 • فرکانس
  50 Hz
 • دمای کارکرد
  -15 To 75 °C  
 • استاندارد
  IEC 61439-1

 تابلو برق، سنگ بنای سیستم برق ساختمان یا کارگاه شما است. تابلو برق کارگاهی یکی از انواع تابلو برق بوده که در کارگاه های صنعتی بزرگ و کوچکِ پروژه ای و همچنین تأسیسات الکتریکی کارگاهی مورد استفاده دارد. برای آشنایی بیشتر با این نوع تابلو برق تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تابلو برق کارگاهی چیست و چه کارایی دارد؟

تابلو برق کارگاهی جهت جلوگیری از حوادث الکتریکی در پروژه های ساخت و ساز و تخریب استفاده دارند. این نوع تابلو برق برای کارگاه های موقت و پروژه های در حال احداث، جهت تجهیز شدن به برق با ایمنی بالا، سهولت در بهره برداری و استانداردهای لازم مور استفاده قرار می گیرد. محل های ساخت و ساز، محیط های پرخطر هستند، به ویژه در معرض خطرات الکتریکی به دلیل شرایط استفاده از سیستم الکتریکی قرار دارند که اغلب خارجی و تابع شرایط جوی هستند یا به ماهیت مصالح ساختمانی موجود در محل مرتبط هستند. از شرایط جوی و خارجی می توان به باران، گرد و غبار، یخبندان، دماهای بالا، رطوبت، هوای نمکی، آلودگی شیمیایی و استرس شدید مکانیکی تصادفی اشاره کرد؛ بنابراین بدیهی است که سیستم الکتریکی یک پروژه ساخت و ساز باید با استفاده از معیارهای طراحی، ساخت و کنترل مشخصی ساخته شود که بسیار سخت‌گیرانه‌تر از معیارهای تعیین‌شده برای محیط‌های معمولی است.

انواع تابلو برق کارگاهی

به طور معمول تابلو برق کارگاهی ACS به دو نوع تک فاز و سه فاز تقسیم می شود. تک فاز بودن یا سه فاز بودن با توجه به کاربرد و متناسب بودن با نوع نیاز کارگاه مشخص می گردد. تابلو کارگاهی از نوع ACS جهت برق رسانی موقت کوتاه مدت یا بلند مدت به وسایل برقی در اسکان موقت، پروژه های کارگاهی و نمایشگاه ها استفاده می شود. ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی در حال ساخت و یا کارگاه هایی که به طور موقت برای انجام کار برپا می شوند و بعد از مدتی پروژه تمام و جمع آوری می شود به پروژه های کارگاهی معروف هستند.

تابلو برق ACS جهت ایمنی پرسنلی که در پروژه های کارگاهی مشغول به کار هستند و همچنین حفاظت از تجهیزات برقی، استفاده می شود و حتما باید به سیستم اتصال زمینی (سیم ارت) مجهز باشد. جهت نصب کنتاکتور، کلید قطع و وصل، وسایل اندازه گیری، پریز و وسایل حفاظتی دارای محفظه مخصوصی است. تجهیزات گفته شده با توجه به نوع نیازهای پروژه کارگاهی می تواند تغییر یابد. باید بدانید که اگر تابلو برق های کارگاهی که بر اساس استانداردهای لازم ساخته نشده باشند، غیر ایمن بوده و ممکن است موجب به وجود آمدن حوادثی شوند، به همین جهت استفاده از این گونه تابلو برق های غیراستاندارد ممنوع است.

تابلو کارگاهی نیز بر اساس نوع استفاده طراحی می شوند. طراحی بر اساس داخل ساختمان یا بیرون ساختمان (تابلو برق بارانی) انجام می شود. تابلوهای بیرون ساختمانی در برابر پوسیدگی در برابر نور خورشید، نم باران و باد و دیگر شرایط جوی مقاوم می باشد.

ویژگی ها و استانداردهای لازم برای طراحی تابلو برق کارگاهی

تابلو برق کارگاهی به طور معمول دارای ولتاژ نامی VAC 400/300 بوده و دارای جریان نامی تا 250 آمپر است. درجه حفاظت آن تا IP56 بوده و دارای نوع رنگ RAL 7032-7035 است. از فرکانس 50 هرتز استفاده کرده و دارای دمای کارکردی منفی 15 تا مثبت 55 درجه سانتیگراد است.

شرکت ساتل تابلو  با پیروی از استاندارد IEC 61439-1 جهت طراحی و ساخت تابلو برق های کارگاهی از بهترین قطعات و اتصال دهنده ها استفاده می کند .

تابلو برق از نوع کارگاهی شرکت ساتل تابلو، دارای 25 سال عمر مفید بوده و پس از پایان کار یک کارگاه یا پروژه به کارگاه یا پروژه جدید دیگر قابل انتقال است.

اجزا و قطعات مورد نیاز تابلو برق کارگاهی

تابلو برق کارگاهی شامل قطعات باکیفیت زیر است:

 1. چندین پریز تک فاز و سه فاز (تعداد آنها به نوع عملکرد وابسته است)
 2. مدار فرمان
 3. وسایل اندازه گیری مناسب
 4. نصب چراغ سیگنال بر روی درب تابلو برق
 5. کلید قطع و وصل
 6. سیم ارت
 7. فیوزها
 8. ترمینال
 9. نصب قفل بر روی درب تابلو برق

جنس بدنه تابلو برق کارگاهی باید چه باشد؟

جنس بدنه تابلو برق کارگاهی با توجه به نوع داخلی یا بیرونی بودن، تعیین می شود. اگر تابلو برق از نوع داخلی باشد از فلز رنگ شده برای بدنه تابلو برق استفاده می گردد. اگر تابلو برق از نوع بیرونی یعنی از نوع بارانی باشد از فلز رنگ شده مجهز به لبه های بارانگیر با رنگ پودری الکترو استاتیک استفاده می گردد. بدنه تابلو برق بیرونی باید در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشد به همین دلیل علاوه بر فلز رنگ شده می توان از استیل ضد زنگ و مواد کامپوزیتی نیز استفاده کرد.

نکات مهم در نصب تابلو برق کارگاهی


نکات مهم در نصب تابلو برق کارگاهی

نصب تابلو کارگاهی باید توسط متخصصین امر انجام شود و تمام نکات برای نصب آن برای ایمنی در آینده در نظر گرفته شود. در اینجا به چند نکته اساسی هنگام نصب پرداخته می شود:

 1. برای نصب باید از لولاهای گالوانیزه شده و مقاوم در برابر تغییرات جوی مانند دما و رطوبت استفاده شود.
 2. ترمینال ها و سیم ها باید با شماره گذاری و رنگ مخصوص مطابقت داشته باشند.
 3. هنگام اتصال بدنه باید از واشرهای تخت مناسب گالوانیزه شده و همچنین واشر فنری متناسب استفاده کرد.
 4. هر تابلویی باید پلاک شناسایی با اندازه مناسب داشته باشد.
 5. چراغ های سیگنال و مدارهای فرمان باید توسط فیوز مناسب محافظت شوند.
 6. برای محافظت از سیم هایی که در کنار لولا قرار دارند از لوله خرطومی یا جوراب کابل استفاده گردد.
 7. تابلوها باید دارای ضخامت و رنگِ استاندار شده باشند تا در برابر شکنندگی، رطوبت و زنگ زدگی مقاومت مناسبی داشته باشند.
 8. اندازه تابلو کارگاهی با توجه به نوع استفاده طراحی و نصب می شود.
 9. نهایتا باید گفت هنگام نصب تابلو برق کارگاهی باید تمام نکات ایمنی در نظر گرفته شده و اجرا شوند.

 قیمت و هزینه طراحی و نصب تابلو برق کارگاهی

انواع تابلو برق طراحی شده در شرکت ساتل تابلو آسیا با توجه به استانداردها و تجهیزات روز دنیا ساخته می شوند. تابلو برق کارگاهی نیز مانند دیگر تابلو برق های ساتل تابلو، از بهترین ورقه های ضد زنگ و مقاوم در برابر رطوبت، زنگ زدگی و شکنندگی ساخته می شوند. دیگر تجهیزات و اتصالات مورد استفاده در این نوع تابلو برق از بهترین های بازار تهیه و اجرا می شوند. مجموعه ساتل تابلو کار طراحی، نصب، نگهداری، مونتاژ و تعمیر انواع تابلو برق را به وسیله متخصصین و مهندسین باتجربه انجام می دهد. گروه متخصصین مجموعه ما کار طراحی، تست و اجرا را با توجه به استانداردها و تمام اصول تخصصی انجام می دهند.

تابلو کارگاهی با توجه به اندازه و نوع نیاز کارگاه یا ساختمان در حال احداث یا تخریب، طراحی و اجرا می شود پس دارای قیمت ثابت نیست. کافی است برای مشاوره و اطلاع از قیمت ها بر اساس نوع استفاده ای که دارید با ما تماس بگیرید.

پروژه‌های تابلو برق کارگاهی

tbk
tbk
tbk
tbf
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbf
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbl
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk
tbk

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت ساتل تابلو آسیا محفوظ است
© 2021 SATELTABLO.COM ALL RIGHTS RESERVED

درود بر شما ، برای گفت و گو لطفا با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم
Close and go back to page