تابلو برق چنج آور

تابلو برق چنج آور چیست؟ مشخصات قطعات، طراحی و نقشه مدار فرمان + سفارش با بهترین قیمت

Changeover panel

Automatic Transfer Switch

برق اضطراری در مواقعی که برق اصلی شهر قطع می شود بسیار کاربردی است که آن را می توان به دو طریق راه اندازی کرد. استفاده از سیستم های UPS یا همان برق اضطراری بدون وقفه است که بلافاصله بعد از قطعی برق جایگزین برق اصلی می شود و برای زمان هایی که نباید هیچ گونه قطعی در برق ایجاد شود کاربرد دارد. روش دیگر پیاده سازی مدار چنج اور اتوماتیک است که در این سیستم دیزل ژنراتور وظیفه تامین برق اضطراری بر عهده دارد. 

در این روش چند ثانیه بعد از قطع برق دیزل وارد مدار شده و برق اضطراری وصل شده و به صورت اتومات با امدن برق شهر، دیزل خاموش می شود.

برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تابلو برق چنج آور لطفا با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

 • ولتاژ نامی
  380/400 VAC
 • جریان نامی
  Up to 6000 A
 • درجه حفاظت
  Up to IP56
 • نوع رنگ
  RAL 7032-7035
 • فرکانس
  50 Hz
 • دمای کارکرد
  -15 To 75 °C 
 • استاندارد
  IEC 61439-1


تابلو برق چنج آور چیست و چه کارایی دارد؟

تابلو برق چنج آور به معنی تابلو برق تغییر وضعیت است که می تواند به شکل خودکار بین دو ورودی برق عمل نماید. معمولا به تجهیزاتی که برای جابجایی بار به سایر منابع مثل دیزل ژنراتور اضطراری به کار می روند تابلو برق چنج آور گفته می شود.

برای بازگرداندن جریان برق در صورت قطع شدن برق اصلی شهر می توان با استفاده از این تابلو برق ها دو منبع ورودی و یک خروجی در شبکه ورودی جریان برق سیستم ها ایجاد کرد. در این صورت اگر منابع ورودی برق شهری یا برق ژنراتور اضطراری قطع شدند می توان با اتصال ورودی دیگر برق را به سیستم وصل کرد.

مشخصات قطعات به کار رفته در تابلو برق چنج آور 

تابلو برق های چنج آور از لحاظ نوع قطعات فنی و تجهیزات اصلی، مشخصات فنی یکسانی دارند ولی بسته به قطعات داخلی تابلو و آمپر دیزل آن ها می توانند در ابعاد مختلفی طراحی و تولید شوند. آگاهی از مشخصات فنی تابلو برق چنج آور باعث می شود افراد بتوانند این تابلو را متناسب با شبکه های ورودی جریان های برق سیستم مدنظر خود انتخاب و خریداری نمایند. برخی از ویژگی های فنی تابلو برق چنج آور را بیان می کنیم.

 • تابلوهای برق چنج آور دارای ولتاژ نامی 400 ولت هستند
 • کنترل فرمان این تابلو برق ها دارای ولتاژی بین 12 الی 220 ولت AC و DC متغییر است.
 • تابلو چنج اور به دلیل داشتن درجه حفاظتی IP4Xقابلیت استفاده در درجه های بسیار بالای IPرا دارند.
 • این تابلو برق ها را می توان به صورت PLC نصب کرد.

نحوه طراحی و نقشه مدار فرمان تابلو برق چنج آور

برای طراحی و نقشه مدار فرمان تابلو برق چنج آور باید اطلاعات لازم و کاملی را برای انتخاب و خرید تجهیزات مورد نیاز تابلو و نحوه کنترل آن ها به دست آورد. در طراحی مدار فرمان این تابلو برق باید موارد زیر مدنظر قرار گیرد.

 1. برق شهر وصل است و کنتاکتور k1  بدون احتمال تداخل برق ژنراتور (k2) وصل گردد.
 2. با قطع شدن برق اصلی شهر، کنتاکتورk1  نیز بلافاصله قطع شده و با گذشت پنج ثانیه کنتاکتور k2 وصل می شود.
 3. با وصل شدن برق اصلی، k2  بلافاصله قطع شده و k1  بعد از پنج ثانیه روشن می گردد.

تفاوت های تابلو چنج اور دستی با اتوماتیک در چیست؟

یکی از تفاوت های تابلو برق اتوماتیک و دستی در تجهیزات کلیدزنی آن ها است که در چنج آور اتوماتیک، کنتاکتورها و کلیدهای کامپکت یا هوایی موتوردار این کار را انجام می دهند و در نوع دستی این تابلو برق دستی از کلید 2 طرفه با دو ورودی و یک خروجی استفاده می شود. تابلو برق چنج آور (Change Over) دستی در برق شهر برای انتقال و تغییر برق دیزل ژنراتور، بیمارستان ها، کارخانجات، دامداری ها و گلخانه ها کاربرد دارد و طراحی آن ها بر اساس مصرف توان کل انجام می شود.

نصب تابلو برق چنج آور اتومات بسیار حساس بوده ولی پیچیدگی زیادی ندارد و با به کارگیری آن نیازی به استفاده از اپراتور نیست؛ بنابراین برای زمانی که برق اصلی قطع می شود باید تمهیدات لازم لحاظ گردد و بتوان احتمال قطع شدن منبع برق اضطراری را به حداقل رساند.

مشخصات فنی ساخت تابلو چنج اور

هنگام طراحی و استفاده از تابلو برق چنج اور بهتر است که در کنار نکات بالا، به موارد زیر نیز توجه کنید:

1. نقشه ساخت

نقشه ساخت تابلو برق چنج اور یکی از مهم ترین بخش هاست که معمولا پیش از ساخت تابلو به صورت نقشه حانمایی، تک خطی و یا سه خطی ارائه می شود.

2. رنگ آمیزی تابلو برق ژنراتور اضطراری

قبل از رنگ آمیزی تابلو حتما با فرآیند اسیدشویی برای از بین چربی ها و فسفات زدایی اقدام کرده و رنگ آمیزی را به صورت پودری یا الکترواستاتیک انجام دهید.

 • بهتر است که برای این منظور از رنگ های عایق ضربه، حرارت، رطوبت و رنگ سفید با کد ۷۰۳۲ یا رنگ کرمی ۷۰۳۵ استفاده کنید.
 • سوراخ کاری ها و مونتاژ بدنه باید قبل از رنگ آمیزی انجام شده و سپس جهت عایق کردن تابلو در برابر رطوبت، عمل دمونتاژ و رنگ آمیزی انجام شود.

انواع تابلو ATS دیزل ژنراتور یا تابلو برق چنج اور

مهم ترین انواع تابلو برق چنج اور به صورت زیر هستند:

1. تابلو برق چنج اور تک فاز: این مدل برای موتور برق های کوچک و تک فاز کاربرد داشته و طراحی آن بر پایه مصرف توان کل انجام می شود.

2. تابلو کنترل parallel و سنکرون: این تابلوها جریان خروجی از دو یا چند منبع را هم جهت و جمع آوری می کنند که اسنفاده از آن ها در زمان کمبود برق (نه قطع کامل) بسیار کاربردی خواهد بود.

3. تابلو برق چنج اور اتوماتیک: این تابلوها پرکاربردترین انواع تابلو با دو مدل ATS و AMF هستند که استفاده از آن ها در تابلو برق های دیزل ژنراتور رایج بوده و باید در آن ها باید حداقل از دو کلید مجزا یا کنتاکتور استفاده کرد.

4. تابلو برق چنج اور دستی: سوئیچ منبع در تابلو برق چنج اور آن به صورت دستی انجام می گیرد و پارامترهای تابلو به راحتی در آن قابل مشاهده هستند.

5. تابلو برق چنج اور AMF: تفاوت این مدل با تابلوهای ATS به نوع تجهیزات کنترلی آن ها باز می گردد اما به طور کلی AMF در زمینه کنترل و حفاظت از دیزل ژنراتور و همچنین هشدار دهی به هنگام بروز نقص فنی و خطا در آن کاربرد دارد.

6. تابلو ATS: تابلوهای ATS به گونه ای عمل می کنند که در زمان فعال بودن و مار کردن یک منبع، منبع دیگر باید قطع باشد. به زبان ساده تر در هر بازه زمانی مشخص تنها یکی از منبع ها قابلیت کار کردن خواهد داشت.

طراحی و ساخت تابلو برق چنج اور

طراحی و ساخت تابلو برق چنج اور روش های متفاوتی درد که از جمله مهم ترین آن ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ساخت تابلو به صورت دستی: در این شرایط باید از دو کلید دستی که سر آن ها از یک سمت به یکدیگر متصل شده استفاده کرده و تابلو را بسازید. این کلیدها معمولا از نوع صفر و یک یا یک طرفه هستند.
 • ساخت تابلو با کلید اتوماتیک: در ساخت این تابلو از مدارهای کنترل و فرمان و ۲ کلید اتوماتیک استفاده می شود که قابلیت به کارگیری اینترلاک الکتریکی را نیز خواهد داشت.
 • ساخت تابلو با کنتاکتور: برای این کار از ۲ کنتاکتور با اتصال مشترک استفاده می شود که در صورت طراحی اصولی قابلیت ورودی های نامحدود خواهد داشت.

نقشه سیم کشی تابلو ATS

سیم کشی تابلو برق ATS باید به صورت زیر انجام شود: (راهنمای نقشه در جدول شرح داده شده است)

 

CT 1-2-3

ترانسفورماتور جریان 400/5

EMS

کلید اضطراری

FBT

فیوز 4 آمپر 38*10

FG1-2-3

فیوز 4 آمپر 38*10

FUR-S-T

فیوز 4 آمپر 38*10

KM

GH15JN/250 آمپر

KG

GH14JN/250 آمپر

KGC

درایو قطع کننده مدار ژنراتور (با کلید دو پل دو حالته 24 ولت DPDT)

KMC

درایو قطع کننده مدار شبکه (با کلید دو پل دو حالته 24 ولت DPDT)

KC3

خروجی قابل تنظیم 3 (با کلید دو پل دو حالته 24 ولت DPDT)

KC2

خروجی قابل تنظیم 2 (با کلید دو پل دو حالته 24 ولت DPDT)

KC1

رله آلارم خروجی

KGS

درخواست استارت ژنراتور (با کلید دو پل دو حالته 24 ولت DPDT)

CB2

شارژر باتری 24 ولت 5 آمپر (با کلید دو پل دو حالته 24 ولت DPDT)

لیست موارد مورد نیاز برای طراحی یک مدار چنج اور

برای طراحی این نوع مدار باید حتما به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • حداکثر زمان خاموشی جهت سوییچ بین منبع اصلی برق و منبع اضطراری چقدر باید باشد؟
 • با توجه به حساسیت بالای برخی تاسیسات و عدم امکان خاموشی آن ها، بررسی کنید که آیا برای جا به جایی می توانید آن را به صورت کوتاه مدت خاموش کنید یا نه؟
 • منظور از بار دارای اولویت دقیقا چیست؟ یعنی انتظار دارید که بار کلا خاموش نشود یا تنها برای مدت کوتاهی خاموش باشد؟
 • استفاده از منبع اضطراری تنها به هنگام خاموشی و قطعی برق ضرورت دارد یا می خواهید از آن در پیک بار نیز استفاده کنید؟
 • بار اصلی به چه شکلی از بار با اولویت کمتر جدا شده است؟
 • نوع برق اضطراری به هنگام خاموشی از نوع دیزل ژنراتور است یا UPS؟
 • سیستم کنترلی مورد استفاده در تابلو برق چنج اور از چه نوعیست؟
 • توان منبع برق اضطراری به منبع اصلی را حساب کنید و تعیین کنید که در زمان خاموشی باید تمام بار یا تنها بخش هایی که اولویت دارند را برق دار کنید؟
 • به چه تجهیزات کلید زنی نیاز دارید؟
 • آیا نیاز است که منبع تغذیه اصلی با یک یا چند منبع اضطراری موازی یاparallel  شود؟
 • چه تجهیزاتی نیاز دارید تا اطلاعات کمیت های مربوط به بخش های مختلف مدار از جمله جریان، توان، ولتاژ و.. به شما نمایش داده شود؟
 • خطاهایی که در صورت بروزشان منبع برق اصلی باید با برق اضطراری تعویض شود را مشخص کنید.
 • آیا ترجیح می دهید که هنگام بروز خطا به صورت دستی از مدار استفاده کنید؟
 • حفاظت های به کار رفته در مدار از چه نوعی هستند؟ (اینترلاک های الکتریکی یا مکانیکی؟)
 • سیستم ارتباطی تأسیسات اضطراری از چه نوعیست؟
 • آیا داده های سیستم های کنترلی و شرایط مدار قابل بررسی هستند؟

انواع کلید در تابلو برق چنج اور

مهم ترین کلیدهای به کار رفته در تابلو برق چنج اور به شرح زیر می باشند:

 • کلیدهای چنج اور یا دو طرفه: این کلیدها جهت جا به جایی بار در تاسیسات بزرگ با توانایی عبور چند هزار آمپر به کار برده می شود که از دو کلید قطع و وصل با یک مکانیزم واحد تشکیل شده است.
 • کلید چنج اور اتوماتیک: این کلید مشکلاتی همچون ناسازگاری با مدار و نیاز به مدار خارجی برای تغییر وضعیت را به طور کامل حل کرده و علاوه بر داشتن الکتروموتور و اهرم دستی جهت قطع و وصل، یک برد الکترونیکی نیز دارد که از آن برای اتوماتیک سازی مکانیزم کلید استفاده می شود.
 • کلید چنج اور موتوردار: این نوع کلیدها با اضافه کردن یک موتور کوچک به کلیدهای دستی ساخته می شوند که قابلیت تغییر وضعیت کلید با ارسال فرمان های الکتریکی و یا اهرم دستی را برای ما فراهم خواهند کرد.
 • کلید چنج اور دستی: کلیدهای دستی از ۲ بخش ورودی و خروجی تشکیل شده که ۲ کلید مجزای آن از نظر مکانیکی به هم وابسته اند. (غیرقابل استفاده در مدارهای خودکار)

قیمت و خرید تابلو برق چنج آور از ساتل تابلو آسیا

برای استعلام قیمت و خرید تابلو برق چنج آور بهترین روش تماس یا مراجعه به شرکت ها و سایت های فروش لوازم الکترونیکی است. در حال حاضر شرکت های مختلفی در زمینه تعمیر و فروش انواع تابلو برق خدمات متنوعی را ارائه می کنند که از بین آن ها باید معتبرترین و تخصصی ترین شرکت را انتخاب کنید. چنانچه شما نیز به دنبال یک شرکت معتبر و با تجربه و دارای گواهینامه های استاندارد هستید ما شرکت ساتل تابلو آسیا را برای خرید تابلو برق چنج آور پیشنهاد می کنیم.

قیمت تابلو چنج اور

تابلو برق چنج اور یکی از پرکاربردترین تجهیزات، به خصوص در بخش های بیمارستانی و صنعتیست که در تداوم برق رسانی اهمیت ویژه ای دارد. به علت کاربردهای گسترده تابلو چنج اور، این محصولات در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که این موضوع باعث شده تا قیمت آن ها نیز تفاوت هایی با یکدیگر داشته باشد. به طور کلی نوع برند، شرکت تولید کننده، کیفیت محصول، نوع مواد اولیه به کار رفته در ساخت، ویژگی های تابلو و.. همگی روی قیمت تابلو چنج اور تاثیرگذار خواهند بود. علاوه بر آن، فاکتورهای دیگری مانند جریان مصرفی و سطح ولتاژ نیز از مواردی هستند که بهتر است به آن ها توجه داشته باشید. شما همچنین می توانید برای آگاهی از قیمت های دقیق خرید و فروش تابلو چنج اور، با کارشناسان مجرب مجموعه ساتل تابلو تماس بگیرید.

راهنمای خرید تابلو چنج اور

از آنجایی که تابلوهای چنج اور اهمیت زیادی دارند، شما باید به هنگام خریدشان به نکات مختلفی توجه کنید تا نتیجه آن برای تان رضایت بخش و کاربردی باشد. یکی از اولین نکات پیش رو انتخاب مدل تابلو و نوع تجهیزات کلیدزنی آن است که بیش از هر چیز دیگری به کاربرد نهایی آن بستگی خواهد داشت. در کنار موارد بالا پیشنهاد می کنیم که پیش از سفارش و خرید تابلو چنج اور، برای انتخاب محصولی کاربردی حتما موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • کیفیت و کارایی محصول
 • جنس تابلو برق
 • متریال به کار رفته در طراحی و ساخت
 • مشخصات فیزیکی و ایمنی
 • داشتن گارانتی و ضمانت نامه
 • داشتن استحکام کافی
 • مقاوم بودن در برابر عوامل و شرایط محیطی گوناگون اعم از رطوبت، گرد و خاک و..
 • وزن و ابعاد مناسب
 • نحوه نصب تابلو برق
 • داشتن ویژگی های مطابق با کارایی مد نظر
 • و..

جمع بندی

دو نوع تابلو برق چنج آور دستی و اتوماتیک وجود دارند که در این مقاله به بررسی تفاوت های آن ها پرداختیم. گفتیم در تابلو برق چنج آور اتوماتیک با استفاده از دو کلید موتوردار یا دو کنتاکتور و به صورت خودکار عملیات تعویض منبع جریان انجام می گیرد و در نوع دستی آن از کلید دو طرفه برای انجام عملیات استفاده می شود.

پروژه‌های تابلو برق چنج آور

tbc
tbc
tbc
tbc78-
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc87-
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
-
tbc
tbc
tbc
tbc
mtf
tbs
tbc
tbc
tbc
tbc
mtf
tbc
tbc
tbc
tbc75-
tbc
tdz
tbc
tbf
tbc
tbc
tbc
tbc
tbs
tbc
tbc
mtf
tbc
mtf
tbc
mtf
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tdz
tdz
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbs
tbc
tbs
tbc
mtf
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tdz
tbc
tbc
tbc
tbc
tbs
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc79-
tbc
tbc
tbc
tbs
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
mtf
tbc
mtf
tbs
tbc
tbc
tbc
tbs
tbc
tbs
tbc
mtf
tbc
tbc74-
mtf
tbc
tbc

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت ساتل تابلو آسیا محفوظ است
© 2021 SATELTABLO.COM ALL RIGHTS RESERVED

درود بر شما ، برای گفت و گو لطفا با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم
Close and go back to page