تابلو برق چنج آور

تابلو برق چنج آور

Changeover panel

Automatic Transfer Switch

برای تولید برق اضطراری از تابلو برق چنج اور استفاده می‌شود بدین صورت که برق شهر و برق ژنراتور وارد تابلو برق چنج اور می‌شوند و با کمک کلید‌های Mccb و یا کنتاکتورهای قدرت عملیات سوئیچینگ انجام شده و بسته به شرایط ورودی‌ها یکی از منابع برق شهر و یا ژنراتور به خروجی تابلو برق وصل می‌شوند.
بدین ترتیب در زمان وجود برق شهر، این برق به خروجی تابلوِی چنج اور هدایت می‌گردد و در زمان قطع شدن برق شهر و وجود برق ژنراتور، برق ژنراتور به خروجی تابلو برق هدایت می‌شود.
شرکت ساتل تابلو آسیا با توجه به نیاز پروژه و بررسی شرایط جریانی و بررسی میزان و سطح اتصال کوتاه در پروژه، اقدام به طراحی تابلو برق چنج اور با استفاده از کلیدهای اتوماتیک موتوردار Motorized mccb و یا کنتاکتورهای قدرت می‌نماید
جهت مشاوره با واحد فروش تماس حاصل فرمائید.

 • ولتاژ نامی
  380/400 VAC
 • جریان نامی
  Up to 6000 A
 • درجه حفاظت
  Up to IP56
 • نوع رنگ
  RAL 7032-7035
 • فرکانس
  50 Hz
 • دمای کارکرد
  -15 To 75 °C 
 • استاندارد
  IEC 61439-1

تابلو برق چنج آور چیست؟ مشخصات قطعات، طراحی و نقشه مدار فرمان + سفارش با بهترین قیمت

برق اضطراری در مواقعی که برق اصلی شهر قطع می شود بسیار کاربردی است که آن را می توان به دو طریق راه اندازی کرد. استفاده از سیستم های UPS یا همان برق اضطراری بدون وقفه است که بلافاصله بعد از قطعی برق جایگزین برق اصلی می شود و برای زمان هایی که نباید هیچ گونه قطعی در برق ایجاد شود کاربرد دارد. روش دیگر پیاده سازی مدار چنج آور اتوماتیک است که در این سیستم دیزل ژنراتور وظیفه تامین برق اضطراری بر عهده دارد. در این روش چند ثانیه بعد از قطع برق دیزل وارد مدار شده و برق اضطراری وصل شده و به صورت اتومات با امدن برق شهر، دیزل خاموش می شود. در این مقاله از سری مقالات ساتل تابلو آسیا می خواهیم بیشتر در مورد تابلو برق چنج آور و کاربردهای آن صحبت کنیم.

تابلو برق چنج آور چیست و چه کارایی دارد؟


تابلو برق چنج آور به معنی تابلو برق تغییر وضعیت است که می تواند به شکل خودکار بین دو ورودی برق عمل نماید. معمولا به تجهیزاتی که برای جابجایی بار به سایر منابع مثل دیزل ژنراتور اضطراری به کار می روند تابلو برق چنج آور گفته می شود. برای بازگرداندن جریان برق در صورت قطع شدن برق اصلی شهر می توان با استفاده از این تابلو برق ها دو منبع ورودی و یک خروجی در شبکه ورودی جریان برق سیستم ها ایجاد کرد. در این صورت اگر منابع ورودی برق شهری یا برق ژنراتور اضطراری قطع شدند می توان با اتصال ورودی دیگر برق را به سیستم وصل کرد.

مشخصات قطعات به کار رفته در تابلو برق چنج آور

 

انواع تابلو برق چنج آور از لحاظ نوع قطعات فنی و تجهیزات اصلی مشخصات فنی یکسانی دارند ولی بسته به قطعات داخلی تابلو و آمپر دیزل آن ها می توانند در ابعاد مختلفی طراحی و تولید شوند. آگاهی از مشخصات فنی تابلو برق چنج آور باعث می شود افراد بتوانند این تابلو را متناسب با شبکه های ورودی جریان های برق سیستم مدنظر خود انتخاب و خریداری نمایند. برخی از ویژگی های فنی تابلو برق چنج آور را بیان می کنیم.

 • تابلوهای برق چنج آور دارای ولتاژ نامی 400 ولت هستند
 • کنترل فرمان این تابلو برق ها دارای ولتاژی بین 12 الی 220 ولت AC و DC متغییر است.
 • تابلوهای برق چنج آور به دلیل داشتن درجه حفاظتی IP4Xقابلیت استفاده در درجه های بسیار بالای IPرا دارند.
 • این تابلو برق ها را می توان به صورت PLC نصب کرد.

نحوه طراحی و نقشه مدار فرمان تابلو برق چنج آور


برای طراحی و نقشه مدار فرمان تابلو برق چنج آور باید اطلاعات لازم و کاملی را برای انتخاب و خرید تجهیزات مورد نیاز تابلو و نحوه کنترل آن ها به دست آورد. در طراحی مدار فرمان این تابلو برق باید موارد زیر مدنظر قرار گیرد.

 1. برق شهر وصل است و کنتاکتور k1  بدون احتمال تداخل برق ژنراتور (k2) وصل گردد.
 2. با قطع شدن برق اصلی شهر، کنتاکتورk1  نیز بلافاصله قطع شده و با گذشت پنج ثانیه کنتاکتور k2 وصل می شود.
 3. با وصل شدن برق اصلی، k2  بلافاصله قطع شده و k1  بعد از پنج ثانیه روشن می گردد.

تفاوت های تابلو چنج اور دستی با اتوماتیک در چیست؟

 

یکی از تفاوت های تابلو برق اتوماتیک و دستی در تجهیزات کلیدزنی آن ها است که در تابلو برق چنج آور اتوماتیک، کنتاکتورها و کلیدهای کامپکت یا هوایی موتوردار این کار را انجام می دهند و در نوع دستی این تابلو برق دستی از کلید 2 طرفه با دو ورودی و یک خروجی استفاده می شود. تابلو برق چنج آور (Change Over) دستی در برق شهر برای انتقال و تغییر برق دیزل ژنراتور، بیمارستان ها، کارخانجات، دامداری ها و گلخانه ها کاربرد دارد و طراحی آن ها بر اساس مصرف توان کل انجام می شود.

نصب تابلو برق چنج آور اتومات بسیار حساس بوده ولی پیچیدگی زیادی ندارد و با به کارگیری آن نیازی به استفاده از اپراتور نیست؛ بنابراین برای زمانی که برق اصلی قطع می شود باید تمهیدات لازم لحاظ گردد و بتوان احتمال قطع شدن منبع برق اضطراری را به حداقل رساند.

قیمت و خرید تابلو برق چنج آور از ساتل تابلو آسیا

برای استعلام قیمت و خرید تابلو برق چنج آور بهترین روش تماس یا مراجعه به شرکت ها و سایت های فروش لوازم الکترونیکی است. در حال حاضر شرکت های مختلفی در زمینه تعمیر و فروش انواع تابلو برق خدمات متنوعی را ارائه می کنند که از بین آن ها باید معتبرترین و تخصصی ترین شرکت را انتخاب کنید. چنانچه شما نیز به دنبال یک شرکت معتبر و با تجربه و دارای گواهینامه های استاندارد هستید ما شرکت ساتل تابلو آسیا را برای خرید تابلو برق چنج آور پیشنهاد می کنیم.

جمع بندی

دو نوع تابلو برق چنج آور دستی و اتوماتیک وجود دارند که در این مقاله به بررسی تفاوت های آن ها پرداختیم. گفتیم در تابلو برق چنج آور اتوماتیک با استفاده از دو کلید موتوردار یا دو کنتاکتور و به صورت خودکار عملیات تعویض منبع جریان انجام می گیرد و در نوع دستی آن از کلید دو طرفه برای انجام عملیات استفاده می شود.

پروژه‌های تابلو برق چنج آور

tbc
tbc
tbf
mtf
tbc
tbc
mtf
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbs
tbc
tbc
tbc
tbs
tbc
tbc
tbs
tbc
tbc
tbs
-
mtf
tbc
tdz
tbc
tbc75-
tbc
tbc
tbc78-
tbc
tbc
mtf
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tdz
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbs
tbc
tbc
mtf
tbc
tbc79-
tbc87-
tbc
tbc
tbc
tbs
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbs
mtf
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
mtf
tbc
tbc
tbc
tbc
tbs
tdz
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbs
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc74-
tbc
tbc
tbc
tdz
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc
tbc

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت ساتل تابلو آسیا محفوظ است
© 2021 SATELTABLO.COM ALL RIGHTS RESERVED

درود بر شما ، برای گفت و گو لطفا با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم
Close and go back to page