تابلو برق روشنایی استخر

تابلو برق استخر و جکوزی چیست؟ بررسی کارایی، نقشه، طراحی و نصب + قیمت و خرید

Pool Lighting Distribution Panel

تابلو برق صنعتی انواع مختلفی دارد که می توان گفت تابلو برق استخر و جکوزی در حال حاضر یکی از مهم ترین تجهیزات تابلو برق صنعتی محسوب می شوند. ساختار این تابلو برق ها شامل سه پمپ تصفیه آب، پمپ جکوزی و پمپ تخلیه استخر است. برای جلوگیری از نشتی برق، تابلو برق استخر مجهز به کلید محافظ جان بوده و برای عملکرد بهتر دارای چراغ و ساعت نیز است.

برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تابلو برق استخر و جکوزی لطفا با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

 • ولتاژ نامی
  380/400 VAC
 • جریان نامی
  Up to 630 A
 • درجه حفاظت
  Up to IP56
 • نوع رنگ
  RAL 7032-7035
 • فرکانس
  50 Hz
 • دمای کارکرد
  -15 To 75 °C
 • استاندارد
  IEC 61439-1

تابلو برق استخر و جکوزی چیست و چه کاربردی دارد؟

تابلو برق استخر و جکوزی از یک پنل فلزی با پوشش رنگ الکترو استاتیک ساخته شده است که در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد و شامل اجزا و تجهیزات مختلفی از قبیل مولتی تایمر، فیوز ها، تایمر فیوز محافظ جان، بی متال، ترانس جریان، ترانس، کنتاکتور کلید گردان، کلید مینیاتوری، شمش نول، کنترل بار، کنترل فاز، شاستی، شمش ارت و ترمینال ریلی است.

اهمیت استفاده از تجهیزات استخری مناسب و ایمن

همانطور که خودتان هم می دانید، استفاده از تجهیزات الکتریکی در محیط های خیس و مرطوب مانند استخر، به موارد ایمنی زیادی وابسته است تا به کمک آن ها بتوان ریسک هر گونه خطر را کاهش داد. در همین زمینه از آن جایی که در استخرها احتمال ایجاد شوک الکتریکی و آسیب های جانی ناشی از آن بالاست، لذا باید از تجهیزات برقی ایمن و اصولی استفاده کرد. بهتر است بدانید که بدن انسان در مواجهه با جریان برق در محیط های مرطوب و در آب، مقاومت کمتری از خودش نشان داده و آسیب های بزرگ تری به جای می گذارد، به همین دلیل به راحتی می توان متوجه شد که استفاده از تجهیزات ایمن و سالم یکی از مهم ترین موارد ممکن می باشد که همواره باید به آن توجه کرد.

امروزه برای رفع این دغدغه تابلو برق استخر با قابلیت مقاومت در برابر رطوبت، آب و حرارت طراحی و روانه بازار شده است که وجود قابلیت های ایمنی و کاربردی، آن را به یکی از بهترین انتخاب های ممکن جهت حفاظت از تجهیزات الکتریکی در محیط استخر تبدیل کرده که استفاده از آن هر گونه ریسک برق گرفتگی و اتصالی را به حداقل میزان ممکن می رساند.

توجه داشته باشید که استفاده از تجهیزات ایمنی و مناسب همه ماجرا نیست و ایمنی محیط زمانی به طور کامل تامین می شود که شما این تجهیزات را به درستی نصب کرده و نحوه استفاده از آن ها را نیز بلد باشید. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر در زمینه نصب و استفاده از این تجهیزات تجربه و مهارت ندارید دست نگه داشته و این کار را به متخصصان حرفه ای بسپارید.

نصب تابلو برق استخر و جکوزی

تابلو برق استخر و جکوزی در واقع برای راه اندازی تجهیزات استخر مثل دیگ بخار، مشعل و الکتروموتورهای تصفیه و آبگرم استخر و جکوزی در موتورخانه استخر نصب می گردد.

برای تابلو برق استخر از ترانس های مبدل ۲۴/۲۲۰ ولت به منظور پیشگیری از برق گرفتگی و همچنین تغذیه روشنایی داخل استخر و فرمان جکوزی استفاده می شود. برای محافظت از جان افراد در این تابلوهای برق، کلید اصلی از نوع محافظ جان به کار می رود؛ این کلید در مقایسه با کلیدهای مینیاتوری درصد خطای پایینی دارد و در برابر جریان نشتی برق از حساسیت بالایی برخوردار است.

تنظیم دمای مناسب در استخرها با المنت استخری سرامیکی

فراهم کردن دمای مناسب در استخرها یکی از موضوعات مهمیست که به علت محدودیت های ذکر شده در بالا، توسط هر وسیله ای قابل تنظیم نیست، زیرا تجهیزات مورد استفاده برای این منظور باید علاوه بر توان مناسب از ایمنی بالایی نیز برخوردار بوده و ریسکی برای سلامتی شناگران نداشته باشند. در این زمینه بهتر است بدانید که المنت استخری یکی از تجهیزات به روز و ایمن به شمار می رود که قابلیت تنظیم دمای استخر را برای شما فراهم خواهد کرد. این وسیله با جریان برق تک فاز یا سه فاز کار می کند و شما به کمک آن می توانید علاوه بر متعادل کردن دما، آب استخر را نیز گرم کنید.

المنت های استخری از نظر ساختاری طراحی خاصی دارند و غالبا از جنس سرامیک و به شکل میله ای تولید می شوند. اندازه آن نیز به گونه ایست که تا عمق ۲ متری استخر را به راحتی تحت پوشش قرار می دهد. بنابراین برای ایمنی بیشتر می توانید در کنار استفاده از تابلو برق استخر، از این نوع المنت نیز استفاده کنید. از مهم ترین ویژگی های المنت استخری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم بودن مصرف برق
 • حمل و جابجایی آسان
 • داشتن ایمنی بالا
 • قابلیت تنظیم دقیق دمای آب
 • قابلیت متعادل کردن دما
 • قابل استفاد هدر استخرهای کوچک خانگی با اتصال به جریان برق منزل
 • قابل اتصال به سیستم ژنراتور برق
 • و..

تابلو برق سونا خشک

بدون شک هر استخر بخش های مختلفی دارد که باعث شده شما علاوه بر تابلو برق استخر، به تجهیزات دیگری هم نیاز داشته باشید که از جمله مهم ترین آن ها می توانیم به تابلو برق سونا خشک اشاره کنیم. اگر شما هم تا کنون به سونا خشک رفته باشید اولین چیزی که در محیط توجه شما را به خودش جلب می کند دمای بسیار بالای سونا است. این دمای بالا و گرمای زیاد به کمک هیترهای سونا خشک تامین شده که در آن ها المنت هایی حرارتی جهت گرم کردن هیتر و محیط پاخلی سونا طعبیه شده است. این هیتر با جریان برق کار می کند و همانطور که می دانید تجهیزات مورد استفاده برای تامین برق این دستگاه باید از ایمنی بالایی برخوردار باشد تا افراد بدون هیچ گونه خطر بتوانند از فضای سونا خشک استفاده کنند.

برای این منظور تابلو برق های خاصی طراحی و روانه بازار شدند که امروزه آن ها را با عنوان تابلو برق سونا خشک می شناسیم. این مدل تابلو همانطور که از نامش هم مشخص است، برای استفاده در محیط سونا خشک مناسب بوده و تمامی امکانات لازم جهت برق رسانی به بخش سونا خشک را برای شما فراهم خواهد کرد. بنابراین اگر دغدغه اصلی شما هم فراهم کردن تجهیزات مناسب در بخش سونا خشک است، می توانید با بهره گیری از ویژگی های فوق العاده این تابلو، تمام انتظارات تان را برآورده کنید.

تجهیزات مورد استفاده در تابلو برق استخری

در تابلو برق استخر نیز همانند سایر تجهیزات الکتریکی، از اجزای مختلفی استفاده شده تا تابلو بهترین کاربری ممکن را داشته باشد. در این زمینه از مهم ترین تجهیزات به کار رفته در تابلو برق استخر می توان موارد زیر را نام برد:

 • فیوزهای مینیاتوری سه فاز (۲ عدد جهت جلوگیری از اضافه بار یا ایجاد اتصال کوتاه)
 • فیوزهای مینیاتوری تک فاز (۷ عدد جهت جلوگیری از اضافه بار یا ایجاد اتصال کوتاه)
 • فیوز محافظ جان (۱ عدد جهت قطع جریان در صورت وجود نشتی در مدار و حفاظت از جان افراد)
 • کنتاکتور همراه بیمتال (۳ عدد)
 • تایمرهای آنالوگ (۲ عدد)
 • ترانس تبدیل ۲۲۰ به ۲۴ (۱ عدد)
 • تایمر تأخیر (۱ عدد)
 • چراغ های سیگنال
 • کنترل فاز (۱ عدد)
 • کلیدهای دو طرفه
 • و...

نحوه مونتاژ تابلو برق استخر + نکات مهم استانداردی

مونتاژ تابلو برق استخر نیز شامل مراحل مختلف و استاندارد های مشخصی است که باید توسط شرکت سازنده تابلو برق اجرا و رعایت شود. برای شروع مونتاژ ابتدا باید نوع تابلو برق استخری مشخص شود. ممکن است نیاز به مونتاژ تابلو برق موتورخانه استخر یا تابلو برق استخر خانگی برای روشنایی استخر یا دیگر موارد باشد. بنابراین نحوه مونتاژ و سیم کشی ممکن است متفاوت انجام شود. سپس مراحل زیر به ترتیب طی می شوند.

1. طراحی و نقشه تابلو برق استخری

برای مونتاژ تابلو برق استخر بر اساس مواردی که پیش تر بیان کردیم، نوع تابلو برق را مشخص می کنیم. سپس تعیین می شود که تابلو برق قرار است ایستاده ساخته شود یا دیواری. اصولا برای استخر تابلو دیواری در نظر گرفته می شود اما اگر تعداد قطعات زیاد باشد، نیاز است تا تابلو ایستاده ساخته شود. سپس نقشه تابلو کشیده می شود که جای قطعات و سیم کشی روی بدنه تابلو استخر مشخص است.

2. نصب قطعات و سیم کشی تابلو برق

بعد از آماده شدن نقشه و بدنه تابلو، نیاز است تا قطعات را نصب و مونتاژ تابلو برق استخر را آغاز کنیم. در این مرحله بر اساس نیازی که مشتری به تابلو برق دارد قطعات و برند آن ها تعیین می شوند.

3. نصب تابلو برق در مدار

بعد از اینکه مونتاژ تابلو برق استخر به پایان رسید، نیاز است تا آن را در مکان و مدار مورد نظر نصب کنیم. این کار نیز توسط مونتاژ کار و شرکت مربوطه انجام می شود. سپس تابلو نیز امتحان می شود تا صحت عملکرد آن به درستی بررسی شود.

نکات مهم استاندارد تابلو برق استخر

برای اینکه مونتاژ تابلو برق استخر به درستی انجام شود، باید نکات استانداردی در این زمینه رعایت شود. اولین و مهم ترین مورد جنس بدنه است که باید ورق روغنی گالوانیزه ساخته شده باشد که از زنگ زدن آن جلوگیری شود. هم چنین درب ها باید دارای قفل باشند و بدنه به گونه ای ساخته شود که در آینده بتوان تابلو برق را در صورت نیاز بزرگ تر کرد. نحوه چیدمان و قطعات تابلو برق نیز باید استاندارد باشد و فضای مناسب بین آن ها رعایت شود. کابل ها نیز باید به درستی انتخاب شوند و ضد آب بودن برای آن ها نیز در نظر گرفته شود‌. در نهایت تابلو باید در یک مکان امن نصب شود تا بتواند عملکرد خود را به خوبی انجام دهد.

کلید حرارتی در تابلو برق جکوزی و استخر چه کاربردی دارد؟

از لحاظ کارکرد کلید حرارتی و بیمتال مانند هم هستند ولی در کلید حرارتی بر خلاف بیمتال به کنتاکتور نیازی نیست. کلید حرارتی قابلیت محافظت از پمپ استخر را در اتصالات کوتاه، اختلاف جریان دارد و در مقابل افزایش بار سیستم نیز از مقاومت بالایی برخوردار است.

کاربرد تایمر یا ساعت تابلو برق استخری چیست؟

ساعت تابلو برق به دلیل ضعیف بودن پین های مدار تایمر در کنار کنتاکتور نصب می شود و برای تنظیم ساعت دستگاه گندزدای یو وی و کارکرد پمپ های تصفیه کاربرد دارد.

آیا بیمتال در قیمت تابلو برق استخر و جکوزی تاثیر دارد؟

افزایش بار الکتریکی یکی از دلایل مهم در سوختن پمپ های استخر است که با افزایش بار الکترو پمپ داغ شده و در نهایت به علت سوختن الکترو موتور یا نوسانات بار منجر به کوتاه شدن عمر پمپ می شود. برای حل این مشکل و جلوگیری از سوختن زود هنگام پمپ استخر باید تابلو برق استخر و جکوزی مجهز به بیمتال خریداری گردد. این قطعه می تواند میزان افزایش بار الکتریکی را کنترل کرده و در زمان مشاهده افزایش بار و داغ شدن پمپ می تواند پمپ تصفیه و دیگر تجهیزات استخررا  از سیستم قطع کند.

در تابلو برق استخری دارای بیمتال باید کنتاکتور نیز نصب شود؛ زیرا فرمان قطع و وصل مدار از بیمتال به کنتاکتور هدایت می شود و سپس توسط یک سیم پیچ مغناطیسی جریان مدار قطع می گردد.

نقشه تابلو برق استخر و جکوزی

 1. در مرحله اول برق ورودی که از نوع سه فاز است به فیوز محافظ جان وارد می شود.
 2. این برق سه فاز به فیوز مینیاتوری سه فاز اصلی وارد شده و سپس در سایر فیوزهای تک فاز و سه فاز توزیع می گردد.
 3. پس از عبور برق از فیوزها به کنتاکتور ها و بیمتال ها وارد شده و از طریق ترمینال های خروجی خارج می شود.

قیمت تابلو برق استخر

تابلو برق استخر از دسته محصولات پرکاربردی است که با توجه به ویژگی ها و کارایی اش در انواع متفاوتی تولید و روانه بازار می شود. همین تنوع بالا باعث شده تا تعیین قیمت تابلو برق استخر به طور دقیق میسر نبوده و به فاکتورهای متعددی بستگی داشته باشد. یکی از اولین موارد تاثیرگذار در قیمت تابلو برق، ابعاد و اندازه استخر و فضای مورد نظر شماست و هرچقدر که ابعاد آن بیشتر باشد، قیمت نهایی نیز بالاتر خواهد بود. علاوه بر آن، مشخصات دیگری همچون تعداد تایمرها، نوع تابلو برق، سایز محصول، تعداد چراغ ها، تجهیزات به کار رفته در تابلو برق استخر، ساعت و.. نیز در قیمت فروش تابلو برق استخر دخالت دارند. شما برای استعلام قیمت روز خرید تابلو برق استخر می توانید با کارشناسان شرکت ساتل تابلو آسیا تماس حاصل نمایید.

راهنمای خرید تابلو برق استخر

خرید تابلو برق استخر نیز مانند خرید هر تجهیزات دیگری باید با دقت تمام انجام شود تا نتیجه مورد نظر را در بر داشته باشد. برای خرید این محصولات شما باید ابتدا نقشه محل را تهیه کنید. علاوه بر آن، به هنگام انتخاب تابلو برق استخر توجه داشته باشید که این محصولات باید از نظر ایمنی و سلامت نیز تست شده باشند تا ریسک ایجاد هرگونه خطر توسط آن ها به کم ترین حد ممکن برسد. در مجموع از جمله مهم ترین فاکتورهایی که به هنگام خرید تابلو برق استخر باید به آن ها توجه کنید، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ایمنی بالا
 • داشتن قیمت مناسب و به صرفه
 • میزان مقاومت در برابر عوامل محیطی مانند گرمای زیاد و..
 • داشتن اندازه مناسب
 • تطبیق پذیری محصول با کارایی موردنظر
 • باکیفیت بودن متریال به کار رفته در تولید محصول
 • برند تابلو برق استخر
 • وزن و ابعاد مناسب محصول
 • و..

جمع بندی

در حال حاضر استفاده از تابلو برق استخر در ساختمان های مجهز و لوکس بسیار متداول شده است. برای خرید تابلو برق استخر با کیفیت باید در مورد کارکرد و اجزای آن از دانش و آگاهی کافی برخوردار بود. می توانید با شرکت ساتل تابلو آسیا تماس گرفته و اطلاعات لازم را در خصوص قیمت و خرید تابلو برق استخر و جکوزی کسب کنید.

پروژه‌های تابلو برق روشنایی استخر

tbm
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
tdz
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
tba
trs
trs
trs
tdz
trs
mtf
trs
trs
trs
trs
tdz
trs
trs
trs
trs
trs
trs
mtf
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
tbm
trs
mtf
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
tbs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
tbs
trs
trs
trs
trs
trs
mtf
trs
trs
mtf
trs
trs
tbs
tdz
mtf
trs
trs
mtf
trs
trs
trs
trs
trs
mtf
mtf
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
trs
mtf
trs
trs
trs
trs
trs
tba
trs
trs
trs

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت ساتل تابلو آسیا محفوظ است
© 2021 SATELTABLO.COM ALL RIGHTS RESERVED

درود بر شما ، برای گفت و گو لطفا با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم
Close and go back to page