تابلو برق بانک خازن

[قیمت و خرید تابلو بانک خازنی] + تابلو بانک خازن چیست؟ کارایی، مشخصات

Capacitor Bank

تابلو بانک خازنی وظیفه ورود توان راکتیو را به مدار دارد که سبب کاهش هزینه های برق شده و شبکه برق نیز فشار کمتری را متحمل می شود. این تابلوها که از جمله متداول ترین و کاربردی ترین وسایل اصلاح ضریب توان شبکه به شمار می روند بسته به نیاز مشتری و با توان های راکتیو مختلف طراحی می شوند.

برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تابلو بانک خازنی لطفا با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

 • ولتاژ نامی
  380/400 VAC
 • جریان نامی
  Up to 6000 A
 • درجه حفاظت
  Up to IP56
 • نوع رنگ
  RAL 7032-7035
 • فرکانس
  50 Hz
 • دمای کارکرد
  -15 To 75 °C 
 • استاندارد
  IEC 61439-1

بانک خازنی چیست؟

وظیفه اصلی خازن ها تنظیم جریان انرژی و ذخیره انرژی الکتریکی می باشد، از همین جهت خازن ها یا به صورت تکی و یا به صورت چندتایی در یک تابلو به کار رفته و به صورت سری یا موازی به هم متصل می شوند. در حالت کلی هر چقدر که شما تعداد خازن بیشتری در مدار داشته باشید، انرژی ذخیره شده روی دستگاه بیشتر می شود.

نحوه عملکرد این تجهیزات نیز به نوع توان مصرفی شبکه بستگی دارد به عنوان نمونه در صورت نیاز به توان راکتیو (کارخانه ها و برخی بخش های صنعتی، علاوه بر استفاده از توان اکتیو به توان راکتیو نیز نیاز دارند)، تابلو بانک خازن توان مصرفی را وارد مدار کرده و توان لازم برای استارت الکتروموتور را از شبکه برق حذف می کند. همین موضوع در ادامه باعث کاهش هزینه های مصرفی و وارد شدن فشار کمتر به شبکه برق خواهد شد.

دلایل استفاده از تابلوهای بانک خازنی در صنعت

بانک های خازنی در صنعت کاربرد زیادی دارد؛ زیرا بیشتر انرژی موجود در صنعت از نوع موتوری است که سبب ایجاد مسائلی چون افزایش جریان و افزایش مقطع کابل و سیم ها می شود؛ از این رو برای کاهش این مشکلات بهترین گزینه اضافه کردن تابلو بانک خازن به مدار است.

تجهیزاتی چون موتورها، سیم پیچ ها و ترانس ها هم از توان راکتیو و هم قدرت اکتیو استفاده می کنند. این قطعات در مصرف کننده های مختلفی مثل پروژکتورها، آسانسورها، ترانس های لامپ و ... به کار می روند که باعث افزایش مصرف توان راکتیو می شوند. راه حل کاهش مصرف توان راکتیو و انرژی در این وسایل استفاده از خاز موازی در مدار است. همچنین خازن ها جريان پيش فاز عناصر القايي را خثی کرده و سبب کاهش جریان مصرفی و کاهش افت ولتاژ در سیم ها می شوند.

بهبود ضریب توان یکی دیگر از دلایل استفاده از تابلوهای بانک خازن در صنعت است. تابلوهای بانک خازنی به دلیل داشتن قابلیت تنظیم و ثابت نگه داشتن ولتاژ می توانند از آسیب و خسارت به دستگاه ها و تجهیزات صنعتی جلوگیری کنند.

انواع بانک خازنی از منظر مکانیزم جبران‌سازی؟

چنانچه مصرف کننده ها به طور پیوسته به توان راکتیو نیاز داشته باشند، بانک خازنی قادر است به صورت همیشگی به شبکه های برق ورودی مصرف کننده ها متصل باشد. همچنین در شرایطی که مصرف توان راکتیو افزایش می یابد، به شکل اتوماتیک خازن ها می توانند به شکل پله های خازنی به شبکه وارد شوند. دو نوع بانک خازنی برای فرآیند جبران‌سازی وجود دارد که شامل بانک خازن ثابت و اتوماتیک است.

1. بانک خازنی ثابت

بانک خازنی نوع ثابت را می توان به طور مستقیم به کلید زیر الکتروموتورها متصل نمود؛ یا می توان با استفاده از یک حفاظت کلید فیوز در شبکه ورودی برق مجموعه، به صورت دستی خازن را از مدار خارج کرد.

2. بانک خازنی اتوماتیک

در صورتی که بانک خازنی از نوع اتوماتیک باشد باید متناسب با مصرف کننده ها پله بندی را قرار داده و خازن را از طریق فرمان رگولاتور به کنتاکتورهای خازنی وارد مدار کرد.

3. بانک خازنی درون تابلو

بانک های خازنی معمولا در مکان های کوچک، سر بسته یا فضاهای صنعتی با وسعت کم درون محفظه های فلزی نصب می شوند که در عین جاگیر نبودن به تعمیرات زیادی نیز نیاز نخواهند داشت. همچنین طول عمر این خازن ها به علت آنکه در برابر عواملی همچون رطوبت، حرارت و.. محافظت می شوند، بالاتر از حالت عادی خواهد بود.

4. بانک های خازنی هوایی (روی تیر برق)

این مدل تابلوها روی تیر برق نصب شده و جهت اصلاح ضریب توان به کار می روند. اتصالات در این نوع تابلو به کمک کابل های روکش دار انجام خواهد شد.

5. بانک های خازنی فوق فشار قوی

بانک های فوق فشار قوی جهت دسترسی مصرف کننده ها به حجم توان نیروگاه های دور استفاده می شود و به علت طولانی بودن مسیر و افت ولتاژ بالایی که دارند، برای تامین توان راکتیو به بانک خازنی مخصوص نیاز خواهند داشت.

6. بانک خازنی سیار

در صورتی که سیستم توزیع جهت حل کردن مشکل اضافه بار، به صورت موقت به خازن های شانت نیاز داشته باشد، از بانک های سایر استفاده می کنیم که به صورت یونیت های سه فاز و تک فاز طراحی شده اند.

7. بانک خازنی در سمت فشار قوی ترانس

این مدل انواع تابلو بانک خازن جهت تامین توان راکتیو، نزدیک بار مصرف می شود که با توجه به نیاز می توان به کمک توان راکتیو بانک را روشن و خاموش کرده و از ولتاژهای اضافه جلوگیری کرد.

8. بانک خازنی در سمت فشار ضعیف ترانس

این بانک ها نیز مشابه مورد قبلی در نزدیکی بار مصرف می شود تا بتواند توان راکتیو مورد نیاز سیستم را تامین کند. معمولا در سیستم هایی با تجهیزات متعدد که چند موردشان به توان راکتیو نیاز دارند، توان با توجه به نوع بار نوسان خواهد کرد.

ویژگی های خازن خوب و ایده آل

یک خازن ایده آل برای به کارگیری در تابلو بانک خازن باید دارای ویژگی های زیر باشد.

 • خازن باید قابلیت تحمل حرارت زیاد را داشته باشد.
 • نسبت به دماهای خیلی پایین و خیلی بالا، عایق باشد.
 • در زمان اتصال به شبکه تحمل جریان اولیه زیاد را داشته باشد.
 • از توان کار بالایی در ولتاژ شبکه سراسری برخوردار باشد.
 • در تبادلات جریان و توان دارای تحمل زیادی باشد.

انواع خازن تابلو برق سه فاز

خازن تابلو برق سه فاز هم که یکی از انواع تابلو برق خازنی است، می تواند به صورت های مختلف وجود داشته باشد.‌ معمولا خازن سه فاز فشار ضعیف برای این نوع از تابلو ها استفاده می شود. این خازن ها در تابلو برق های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و به انواع و شکل های مختلف مانند خازن بانک خازنی وجود دارند. در زیر به این خازن ها اشاره می کنیم.

1. خازن سیلندری یا استوانه ای

این نوع از خازن که برای تابلو برق خازنی و انواع دیگر‌ تابلو برق سه فاز مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند به صورت خشک یا روغنی وجود داشته باشد.‌ خازن های سیلندری گازی یا خشک حجم کمی دارند و با وزن کم خود می توانند در تمامی مدارها قرار بگیرند. هم چنین غیر اشتعال نیز بوده و با قیمت مناسب می توان آن ها را خریداری کرد‌. با این حال خازن های سیلندری روغنی دی الکتریک مایع دارند که به همین دلیل به روغنی معروف شده اند. این خازن ها نیز برای مدارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند مقاومت حرارتی قابل توجهی را از خود نشان دهند.

2. خازن مکعبی

از دیگر خازن هایی که برای تابلو برق خازنی و انواع تابلو برق های دیگر کاربرد دارد، نوع مکعبی است. این. نوع از خازن ها نیز به صورت خشک، گازی و روغنی موجود است. عملکرد هر کدام از انواع مانند استوانه ای است و خازن های خشک مکعبی برای قدرت ۱۰ تا ۵۰ کیلو وار، ولتاژ کاری تا ۴۴۰ ولت دارند. هم چنین خازن های روغنی مکعبی نیز برای همین قدرت از ۴۰۰ تا ۴۴۰ ولت ولتاژ کاری دارند. این خازن ها نیز در اغلب مدارها استفاده شده و با توجه به برند آن ها از بازار خریده می شوند.

مزایای استفاده از تابلوهای بانک خازنی

نصب تابلوهای خازنی از لحاظ اقتصادی به صرفه است؛ زیرا هزینه خرید و نصب این تابلو بانک خازن ها با صرفه جویی و کاهش هزینه برق کمتر از یک سال برگردانده می شود. با توجه به آنچه گفته شد می توان گفت استفاده از تابلو بانک خازن در مراکز صنعتی یک موضوع مهم و ضروری خواهد بود. برخی از مزایای به کارگیری تابلو بانک خازنی به شرح زیر است:

 1. هزینه برق مصرف کنندگان کاهش می یابد
 2. می توان از آن برای جبران توان راکتیو استفاده کرد
 3. در منبع تغذیه جریان مستقیم عاملی برای افزایش مقدار کلی انرژِی ذخیره شده و جریان موج دار منبع تغذیه محسوب می شود.
 4. تأخیر ضریب توان را می تواند خنثی یا تصحیح نماید که سبب صرفه جویی در مصرف و کاهش تلفات می شود.
 5. در منبع تغذیه متناوب می تواند باعث تغییر فاز شود.
 6. می تواند با ثابت نگه داشتن و جبران افت ولتاژ از وارد شدن خسارت و آسیب به تجهیزات جلوگیری نماید.

تابلو بانک خازنی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

بانک خازن از قطعات مختلفی شامل فیلتر هارمونیک، خازن سه فاز، یک تابلو برق، کلید فیوز، کلید ورودی، رگولاتور و کنتاکتور خازنی ساخته شده که در ادامه به معرفی برخی از این قطعات می پردازیم.

خازن چیست؟

خازن خشک از فیلم های معدنی ساخته شده اند که از جدیدترین تکنولوژی های ساخت به شمار می روند. خازن ها می توانند تجهیزات برقی را در برابر تغییرات هارمونیکی ایمن تر کنند، برای انسان و محیط زیست ضرری ندارند و کمتر دچار نشتی می شود. خازن ها از طریق قطع و وصل مداوم در جریان متناوب و ذخیره انرژی الکتریکی می توانند توان راکتیو تولید نمایند.

رگلاتور چیست؟

رگولاتورهای هوشمند در دو گروه 6 پله و 12 پله تولید و به بازار عرضه می شوند؛ نقش این قطعه در تابلو بانک خازن تنظیم کننده یا پردازنده است. رگولاتور اصلاح ضریب قدرت در محل ورود و خروج خازن به مدار و در بانک خازنی با هدف تنظیم ظرفیت خازن ها به کار می رود. به طوری که رگولاتور می تواند فرمان قطع و وصل کنتاکتور را از طریق اندازه گیری میزان توان راکتیو مصرف کننده صادر نماید که در نتیجه این فرمان خازن می تواند به مدار وارد یا از آن خارج گردد.

رگولاتور قابلیت قطع محدوده تغییر ضریب توان مطلوب، شناسایی پله های معیوب، هشدار نسبت به خرابی پله های خازن و قطع پله های بانک خازن در مواقع ایجاد اضافه بار ناشی از هارمونیک را دارد.

توان راکتیو چیست؟

به توانی که بین منبع انتقال، بین خازن ها یا سلف ها منتقل می شود، توان راکتیو گفته می شود؛ به عبارت دیگر برقی که در مصرف کننده ها و مراکز صنعتی و تأسیسات وجود دارد و در تجهیزات، زیرساخت های نصب و کابل و لوله بار اضافه ایجاد می نماید توان راکتیو نام دارد. این قسمت از انرژی کاری انجام نمی دهد و تنها به شکل پیوسته بین بار و منبع جابه جا می شود.

موارد استفاده از بانک خازنی

 بانک های خازنی در صنایع مختلف کاربرد دارند به عنوان مثال دو کاربرد مهم آن ها در پست فشار قوی و در منازل است. بانک خازن در پست برق فشار قوی در ظرفیت ها و ولتاژهای بالا طراحی و ساخته شده اند. همچنین جبران کننده ها یا بانک های خازن مورد استفاده در منازل در مقایسه با بانک خازنی پست برق فشار قوی از ظرفیت و ابعاد کمتری برخوردار هستند. سایر موارد استفاده از بانک خازنی شامل شبکه‌های انتقال انرژی، پست‌های سوئیچینگ، شبکه توزیع و مراکز صنعتی است.

محاسبه بانک خازنی (محاسبه ضریب قدرت)

برای محاسبه بانک خازنی (ضریب قدرت) باید بدانید که این ضریب در واقع نسبت توان کار به توان ظاهری می باشد. پایین بودن این ضریب نشانگر آن است که شما از تمام ظرفیت الکتریکی که بابت آن هزینه داده اید، استفاده نمی کنید. در مقابل بالا بودن این ضریب بیان می کند که شما به طور موثر و مناسب در حال استفاده از  قدرت الکتریکی هستید.

در ادامه برای محاسبه این ضریب ابتدا باید توان کاری (kW) را به توان ظاهری (kVA) تقسیم کنید. در این صورت عدد به دست آمده با عنوان ضریب قدرت(pf)  معرفی می شود که در سیستم های سینوسی (خطی) معادل کسینوس دلتا (cos ɵ) است. بنابراین خلاصه روابط مورد نیاز شما به صورت زیر است:

PF= kW / kVA = cos ɵ kVA

برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید:

اگر شما دستگاهی با توان کاری معادل ۲۰۰ کیلووات داشته باشید، که توان ظاهری آن معادل ۲۴۵ کیلووات است، ابتدا باید ۲۰۰ را به ۲۴۵ تقسیم کرده و ضریب قدرت که در این مثال چیزی حدود ۰.۸ می شود را به دست آورید. در ادامه برای محاسبه بانک خازنی یکی از ماه هایی که در آن مصرف تان بالا بوده انتخاب کنید. حالا تعداد ساعات کار دستگاه را محاسبه کرده و با تقسیم صورت حساب به تعداد ساعات کارکرد ماهانه دستگاه قدرت خازن را محاسبه کنید.

به عنوان نمونه اگر صورت حساب شما معادل ۶۶۰۰۰ است و مدت زمان کارکرد ماهانه دستگاه (زمان پیک + بار زیاد) نیز معادل ۳۰۰ ساعت است، قدرت خازن به صورت زیر است:

۲۲۰=۶۶۰۰۰/۳۰۰

نحوه عملکرد تابلو بانک خازنی

عملکرد تابلو بانک خازنی در شبکه های توزیع فشار ضعیف سبب جبران توان و افزایش ضریب توان راکتیو می شود؛ همچنین این تابلوها براساس نیاز مشتریان می توانند در توان های راکتیو مختلف طراحی و ساخته شوند.

تابلو بانک خازنی اتوماتیک و نحوه کار آن

بانک های خازنی اتوماتیک نوعی دیگری خازن است که دارای رگولاتور برای کنترل ضریب قدرت هستند. وظیفه رگولاتور اندازه گیری مقادیر شکل موج ولتاژ، جریان و اختلاف زمانی آن ها است؛ همچنین تعیین خازن مورد نیاز و وارد کردن به شبکه بر عهده رگولاتور است. این قطعه می تواند کنتاکتورها را که کار سوئیچ کردن خازن ها را بر عهده دارند، کنترل نماید. از تابلو بانک خازنی اتوماتیک می توان در بیمارستان ها، مجتمع های اداری - تجاری، کارخانه های کوچک و بزرگ و هتل ها استفاده کرد.

در تابلوهای برق بانک خازنی از چه نوع خازن‌هایی استفاده می‌شود؟

خازن هایی که برای تابلو برق بانک خازن مناسب هستند باید شامل ویژگی هایی به شرح زیر باشند:

 1. خازن هایی که از قابلیت تبادل متناوب و زیاد جریان بین سلف و خود برخوردار باشند.
 2. این نوع خازن باید تحمل دماهای خیلی بالا یا پایین را داشته باشد.
 3. خازن مناسب باید قابلیت تحمل ولتاژ شبکه برق حتی در شبکه فشار ضعیف با ولتاژ 380 را داشته باشد.
 4. قابلیت تحمل جریان های اولیه زیاد دریافتی در زمان اتصال به شبکه برق را داشته باشد.

دسته‌بندی بارهای موجود در شبکه

بارهای شبکه در سه دسته بندی مهم به شرح زیر قرار می گیرند:

 1. بار مقاومتی شبکه (resistive loads): این بار مقاومت های خالص را شامل می شود و در این حالت فاز ولتاژ خط همانند ولتاژ شبکه است.
 2. بار سلفی شبکه (inductive loads): در یک بار سلفی خالص همیشه فاز ولتاژ خط نسبت به ولتاژ شبکه به میزان 90 درجه عقب است. بار سلفی شبکه شامل مواردی چون الکتروموتورهای آسنکرون و لامپ‌های مهتابی است.
 3. بار خازنی شبکه (capacitive loads): با در نظر گرفتنبار خازنی خالص می بینیم که فاز ولتاژ خط نسبت به ولتاژ شبکه همیشه حدود 90 درجه جلوتر است. در حالت بار خازنی شبکه خط ولتاژ دائما دارای یک خازن همانند بانک خازنی می باشد.

نحوه تعیین مقدار مناسب بانک خازنی

به منظور تعیین مقدار مناسب بانک خازنی روش های مختلفی برای جبران ری اکتیو سیستم به کار می رود که شامل موارد زیر است:

 • روش اول: بر اساس نوع اشتراک باید فیش برق تحلیل و بررسی شود.
 • روش دوم: جهت عیب یابی و بررسی تمام رخدادهای شبکه می توان با استفاده از تجهیزات اندازه گیری شبکه یا ابزارهایم کنترلی مناسب اقدام به اندازه گیری توان ری اکتیو و cosφ کرد.
 • روش سوم: محاسبه تجهیزات و دستگاه هایی که در آینده به شبکه اضافه خواهند شد.
 • روش چهارم: استفاده از اطلاعات روی تجهیزات یا دفترچه محصول برای تعیین توان اکتیو برای جبران توان ری اکتیو تجهیزات ری اکتیو دار و لوازم موتوری، الکتروموتورها و ترانسفورمرها.

آیا می‌شود ضریب توان یک مصرف کننده را تغییر داد؟

از آنجایی که ضریب توان برای هر مصرف کننده به عنوان یک پارامتر ثابت است، افراد قادر به تغییر آن نیستند. البته کاربران می توانند ضریب توانی را که شبکه از مصرف کننده نشان می دهد را بهبود دهند. برای اینکه ضریب توان مصرف کننده از دید کنتور برق یا شبکه نزدیک یک باشد می توان خازن مناسبی را در کنار هر مصرف کننده قرار داد؛ بنابراین بر اساس مصوب شرکت های برق منطقه ضریب توان های پایین تر از 0.9 جریمه می شوند. هزینه توان راکتیو این مصرف کننده ها در قبض های برق به صورت ضریب زیان از مشترکین و ضریب بدی مصرف درج می گردد.

نحوه سیم کشی تابلو بانک خازنی

داشتن اطلاعات دقیق در مورد نحوه سیم کشی تابلو بانک خازن بسیار کاربردی است. به عنوان مثال اطلاع از مشخصات سیستم جبران سازی در تعیین مکان و روش اتصال بسیار کمک می کند. روش تابلو بانک خازن یکی از انواع نحوه سیم کشی در ساختمان است که در این روش تابلو برق تقسیم واحد یک گزینه عالی در ساختمان های قدیمی برای جعبه تقسیم های پراکنده محسوب می شود.

در سیم کشی تابلو بانک خازن به طور کاملاً جدا از یکدیگر سیم کشی پریز های برق، سیم کشی روشنایی ها و سیستم های جریان ضعیف برق صورت می گیرد. همچنین خط بندی این موارد زیر به صورت انجام شده و منبع تغذیه همه آن ها تابلو تقسیم است. در این گونه سیم کشی زمانی که مسیری دچار اتصال یا خطا می شود بدون اینکه سایر مسیرها را در گیر کند و موجب قطع برق کل ساختمان شود، تنها همان مسیر اتصال از مسیر جریان برق خارج می گردد. معمولاً ورودی ساختمان و آشپزخانه می تواند بهترین محل برای نصب تابلو بانک خازنی باشد.

موارد مهم در نگهداری تابلو بانک خازنی

بانک های خازن از دسته تجهیزات استاتیک بوده و فاقد بخش چرخان هستند؛ بنابراین نیاز به نگهداری زیادی ندارند. البته این خازن ها در مواقع خطا یا مشکل بسیار خطرناک بوده و باید موارد مهمی را در بازرسی و نگهداری آن ها مورد توجه قرار داد.

1- پاک‌سازی و اتصال به زمین کردن بانک خازن ها

بعد از جدا کردن بانک خازن از منبع توان حداقل 5 دقیقه صبر نمایید تا خازن توسط مقاومت های دشارژ خازن تخلیه شود. برای اطمینان از نبود انرژی ذخیره شده در خازن باید بعد از زمین کردن خازن و قبل از دست زدن به خازن ها همه واحدهای خازنی، اتصال کوتاه و زمین شوند.

2- حمل صحیح خازن های باد کرده

این نوع خازن ها به دلیل تولید گاز و گرمای زیاد دارای فشار داخلی بالایی هستند که احتمال جرقه های احتمالی وجود دارد؛ بنابراین این خازن ها باید با دقت جا به جا شوند.

3- نشتی خازن

زمان نشتی خازن باید از تماس مایع نشت شونده به پوست و چشم ها جلوگیری کنید؛ همچنین دفع این مایع عایق باید بر اساس قوانین محیط زیست صورت گیرد.

4- بازرسی، اندازه گیری و نگهداری دوره ای

تناوب بازرسی پست های فرعی و بانک های خازن توزیع و همچنین اندازه گیری های الکتریکی باید طبق شرایط منطقه ای مانند عوامل محیطی و نوع کنترلی که برای روشن و خاموش کردن خازن ها استفاده شده مشخص گردد.

 

علت استفاده نکردن بانک خازن در کنار ژنراتور

پیش از پرداختن به این موضوع باید بدانید که در صورت استفاده از ژنراتور ما دو بخش ورودی برق خواهیم داشت که یکی مربوط به برق ژنراتور و دیگری مربوط به برق شهری است. در این شرایط تابلو بانک خازن در مسیر ورودی برق شهر نصب می شود و به طور همزمان با برق ژنراتور ارتباطی ندارد. به عبارت دیگر شما به کمک کلید چنج اور قادر به سوییچ کردن از برق شهری به برق ژنراتور خواهید بود، اما هیچ گاه نمی توانید به طور همزمان از آن ها ورودی جریان بگیرید.

به طور کلی با وجود خازن معمولا یک جریان هجومی و لحظه ای وارد مدار می شود که اگر این جریان در مدار ژنراتور اعمال شود، باعث افت ولتاژ آن خواهد شد. در پاسخ به این افت ولتاژ، بخش تثبیت کننده ولتاژ در ژنراتور وارد عمل شده و مدام تلاش می کند تا این مشکل را حل کند. متاسفانه در صورت تداوم این شرایط بخش استاتور و روتور ژنراتور دچار مشکل شده و قدرت میدان مغناطیسی شان جهت چرخش را از دست خواهند داد. در حقیقت همین منحل شدن میدان و آسیب رسیدن به ژنراتور دلیل آن است که چرا نباید از ژنراتور در کنار تابلو بانک خازن استفاده کنید.

نصب و راه اندازی بانک خازن

در زمینه نصب و راه اندازی تابلو بانک خازن حتما به موارد زیر توجه کنید:

نکات مهم در نصب

 1. انتخاب و بررسی محل نصب
 2. بررسی تمام اتصالات و توجه ویژه به اتصال صحیح ترانس جریان
 3. نصب و راه اندازی اصولی رگولاتور
 4. انجام تست های نهایی

نکات مهم راه اندازی

 • اتصال خازن به تاسیسات قدرت باید مطابق قوانین و مجوزهای مربوطه انجام شود.
 • اتصال زمین تجهیزات باید به طور کامل بررسی شود.
 • هیچگاه نباید تجهیزات را در مکان های مرطوب یا نزدیک به مایعات نصب و راه اندازی کنید.
 • جریان برق را به تجهیزات آسیب دیده متصل نکنید.
 • همواره حواس تان به باز بودن محفظه های تهویه باشد.
 • و..

توجه: پیش از اقدام برای نصب تابلو بانک خازن باید تمام مسائل امنیتی و ایمنی را در نظر بگیرید، زیرا این تجهیزات با داشتن ولتاژهای بالا و خطرناک ممکن است صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشند. بنابراین برای نصب و راه اندازی تابلوها حتما از افراد متخصص و ماهر کمک بگیرید.

چگونه بفهمیم به بانک خازنی نیاز داریم؟

برای اینکه مطمئن شوید آیا به تابلو بانک خازنی نیاز دارید یا خیر کافیست نگاهی به قبض برق خود بیندازید. در مجموع بهتر است بدانید که استفاده از تابلو بانک خازن در مواردی کاربرد دارد که شما توان راکتیو از منبع برق دریافت کنید. این توان به صورت یک عدد مشخص در قبض ذکر شده که توسط اداره برق محاسبه می شود و شما باید در قبال آن هزینه بپردازید. بنابراین با بررسی قبض و میزان توان راکتیو به راحتی متوجه می شوید که به بانک خازنی نیاز دارید یا نه. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا قبض برق تان را به دقت بررسی کنید. در اینصورت اگر بخشی با عنوان توان راکتیو یا ضریب زیان بدی مصرف پیدا کردید، نشانگر آن است که اداره برق برای شما توان راکتیو محاسبه کرده است. (توجه داشته باشید که این توان برای کنتورهای معمولی که در ساختمان ها مورد استفاده هستند محاسبه نشده و تنها به کنتورهای دیماندی با مصارف تجاری اختصاص دارد.)
 • در ادامه بعد از پیدا کردن عنوان ضریب زیان بدی مصرف به عدد درج شده در مقابل آن توجه کنید. چنانچه این عدد صفر بود، یعنی از سوی اداره برق توان راکتیو برای تان محاسبه نشده است. اما اگر هر عددی بالای صفر مشاهده کردید، یعنی این مورد در قبض تان لحاظ شده است.
 • در نهایت وجود توان راکتیو نشان می دهد که شما به تابلو بانک خازن نیاز دارید، زیرا وجود این تابلو باعث می شود تا هزینه ناشی از مصرف توان راکتیو به صفر برسد.

قیمت تابلو بانک خازنی چقدر است؟

برای اینکه خرید تابلو بانک خازنی را انجام دهیم ابتدا نیاز است تا درباره قیمت و نحوه محاسبه آن اطلاعات داشته باشیم. بر روی قیمت تابلو بانک خازنی مواردی تاثیر گذار هستند که خریدار باید از آن ها آگاهی داشته و به هنگام خرید این اطلاعات را در نظر بگیرد. از این‌ رو در زیر هر عامل را به صورت جدا بررسی خواهیم کرد.

انواع تابلو بانک خازنی تاثیر گذار بر قیمت

ابتدا باید مشخص شود که خریدار به کدام نوع از تابلو بانک خازنی احتیاج دار‌د. همان طور که می دانید تابلو بانک خازنی دارای انواع روغنی، خشک، گازی و سرامیکی هستند. هر‌ کدام از این تابلو ها برای راه اندازی به‌ نقشه و تجهیزات به خصوص احتیاج دارند که این عوامل بر قیمت تاثیر گذارند.

 همچنین دو نوع بانک خازنی نیز بر اساس مکانیزم جبران سازی دسته بندی شده اند که بانک خازنی ثابت و بانک خازنی اتوماتیک نامیده می شوند.‌ هر کدام از این تابلوها که مزایای بیشتری داشته باشند و استفاده از آن ها رایج تر باشد ممکن است قیمت بالاتری هم داشته باشند. البته در بعضی نیز تعداد قطعات استفاده شده باعث افزایش قیمت می شود. به عنوان مثال تعداد قطعات و تجهیزات بانک خازنی اتوماتیک بیشتر است.

استفاده از تجهیزات و نقشه بانک خازنی تاثیر گذار بر قیمت

در بالا بیان شد که تجهیزات استفاده شده در تابلو بانک خازنی به صورت مستقیم بر قیمت تاثیر گذارند. اگر قصد استفاده از قطعات‌ برند و ساخت خارج از کشور را دارید، باید بدانید که قیمت تمام شده تابلو خازن در این صورت بیشتر خواهد شد. هم چنین ممکن است تابلوی شما به چند نقشه برای شروع کار‌‌ نیاز داشته باشد. از این رو باید هزینه بیشتری برای آن شود.

 از این ر‌و به شما پیشنهاد می کنیم با توجه به تغییرات قیمت ارز و بالا و پایین رفتن بهای قطعات تابلو برق، قبل از اقدام به خرید به صفحه نخست سایت ساتل تابلو آسیا مراجعه کرده و با مشاوران حاذق این سایت درباره قیمت دقیق تابلو تماس بگیرید.

بهترین راه خرید تابلو بانک خازنی

بعد از اینکه درباره قیمت تابلو بانک خازنی اطلاع پیدا کردید نوبت به خرید آن می رسد. با این حال‌ شما باید خرید تابلو بانک خازنی را با آگاهی بالا انجام دهید. از این رو مانند قسمت  استعلام قیمت، باید نیاز های خود از یک تابلو خازنی را مشخص کنید.‌ اگر‌ قصد خرید بانک خازنی سه فاز با انواع اتوماتیک یا ثابت و هر نوع دیگر را دارید، باید نیاز های واحد شما را به صورت کامل برطرف کند. سپس باید بررسی کنید که تابلو را از کجا خریداری کرده و به عبارت دیگر کار ساخت آن را به چه کسانی بسپارید. شرکت ساتل تابلو آسیا در این زمینه با سابقه و تجربه بالا می تواند تمامی انواع بانک خازنی را توسط مهندسان حاذق خود بسازد.‌ شما می توانید برای خرید تابلو بانک خازنی به این سایت مراجعه کرده و پس مشورت سفارش خود را ثبت کنید.

ممکن است شما نیاز به خرید چند تابلو بانک خازنی داشته باشید. به عنوان مثال برای یک مرکز خرید یا مجتمع تجاری نیاز به تابلو بانک خازنی برای پروژکتور ها یا آسانسور ها داشته و برای لامپ های محوطه نیاز به تابلو خازنی برای ترانس لامپ ها وجود داشته‌ باشد.

در این صورت بهتر است خرید خود را به صورت یک جا از شرکتی انجام دهید که توانایی ساخت تمامی این انواع را داشته باشد. ساتل تابلو این توانایی را داشته و می تواند نیاز های شما را برطرف کند. هم چنین قطعات استفاده شده در تابلو های این شرکت از بهترین انواع موجود در بازار است.

معایب بانک خازنی چیست؟

با توجه به وظیفه بانک خازنی و مزایایی که دارد، شامل معایبی نیز می شود‌ که باید به آن ها توجه کرد‌. به عنوان مثال بانک خازنی در پست برق اگر وجود داشته باشد، این معایب ممکن است باعث از کار افتادن مدار یا آسیب جدی و هزینه شود. برخی از معایب بانک خازنی به صورت کلی به این صورت است که اگر ولتاژ نامی افزایش یابد، باعث آسیب به خازن ها می شود هم چنین هزینه تعمیر خازن آسیب دیده بسیار زیاد است‌. تعدادی دیگر از این معایب به شرح زیر است.

1. خرابی خازن به دلیل نامناسب بودن ولتاژ

در بانک های خازنی، واحدهای خازن به صورت سری با سلف متصل می شوند. گاهی اوقات ولتاژ در واحد های خازن بیش از مقادیر طراحی شده است که این معمولا به دلیل کاربرد بانک خازنی اتفاق می افتد. در چنین شرایطی، بانک های خازن به دلیل نامناسب بودن ولتاژ، به طرز فاجعه‌ باری از کار می ‌افتند. به همین دلیل است که باید کار بانک خازنی از ابتدا کاملا مشخص و ولتاژ یکسان باشد.

2. شکست حرارتی

خازن هایی که در شرایط بسیار گرم کار می کنند ممکن است به دلیل دمای بیش از حد از کار بیفتند. گرمای بیش از حد می تواند به دلیل دمای بالای محیط، گرمای تابش شده از تجهیزات مجاور یا تلفات اضافی باشد. این ممکن است روی قیمت تابلو برق بانک خازنی تاثیر بگذارد و آن را بیشتر کند. زیرا به سیستم خنک کننده با قدرت بیشتری نیاز است.

3. بار غیر خطی در سیستم

قیمت بانک خازن یکی از مهم ترین مواردی است که برای تابلو برق خازنی در نظر گرفته می شود.‌ یکی از مواردی که می تواند بر قیمت بانک خازنی تاثیر بگذارد و آن را بیشتر کند بارهای غیر خطی در سیستم است که مانند قوس الکتریکی عمل کرده و هارمونیک ایجاد می کند. اگر تنظیم خازن ها درست نباشد ممکن است جریان های هارمونیک بیش از حد از طریق بانک خازن ایجاد شود. این جریان ها نیز باعث گرم شدن بیش از حد و خرابی واحد های خازن می شوند. پس بسیار مهم است که بانک های خازنی در بهترین مکان ممکن و با کیفیت بسیار بالا نصب شوند.

جمع بندی

در این مقاله در مورد تابلو بانک خازنی و موارد استفاده و مزایای آن صحبت شد؛ همچنین به موارد نگهداری آن و دلایل استفاده بانک خازنی اشاره گردید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات و قیمت تابلو بانک خازنی و خرید محصولی با کیفیت به سایت ساتل تابلو مراجعه نمایید.

پروژه‌های تابلو برق بانک خازن

tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb
tcb

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت ساتل تابلو آسیا محفوظ است
© 2021 SATELTABLO.COM ALL RIGHTS RESERVED

درود بر شما ، برای گفت و گو لطفا با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم
Close and go back to page