تابلو برق هوشمند سازی ساختمان

تابلو برق هوشمند؛ کارایی، مشخصات و استانداردها + قیمت و خرید

Building Management System

با پیشرفت تکنولوژی جهت فراهم کردن آسایش بیشتر و مدیریت انرژی در پروژه‌ها از سیستم مدیریت هوشمند ساختمان استفاده می‌شوند.
ارائه سرویس بهینه به محصولات BMS ، تعویض قطعات معیوب و اضافه کردن سرخط‌های جدید از جمله مواردی هستند که باید زیرساخت آن‌ها در تابلو برق هوشمند سازی ساختمان لحاظ گردد.
شرکت ساتل تابلو آسیا با همکاری با برندهای معتبر تامین کننده تجهیزات BMS، ابتدا با طراحی مهندسی و سپس ایجاد بستر نصب و سربندی مهندسی قطعات BMS در تابلو برق‌ها، شرایط آسان نگهداری و تعویض قطعات را تضمین می‌نماید.
جهت مشاوره با واحد فروش تماس حاصل فرمائید.

 • ولتاژ نامی
  380/400 VAC
 • جریان نامی
  Up to 630 A
 • درجه حفاظت
  Up to IP56
 • نوع رنگ
  RAL 7032-7035
 • فرکانس
  50 Hz
 • دمای کارکرد
  -15 To 75 °C
 • استاندارد
  IEC 61439-1

امروزه اغلب ساختمان های تجاری و مسکونی مجهز به تابلو برق هوشمند هستند. از آنجاییکه این تابلوها در برابر نوسانات الکتریکی به صورت خودکار واکنش نشان می دهند، نقش بسیار مهمی در تأمین ایمنی ساختمان دارند. با استفاده از تابلو برق هوشمند در خانه های هوشمند، ساکنان ساختمان می توانند نظارت و کنترل بیشتری روی مصرف انرژی داشته باشند.

تابلوهای هوشمند دارای برنامه ای هستند که به راحتی روی تلفن همراه یا تب لت نصب می شوند و امکان نظارت و کنترل بر مصرف برق و اجزای تابلو برق را برای کاربران فراهم می آورد؛ به علاوه از طریق این برنامه می توان از نوسانات جریان الکتریکی و قطعی برق مطلع شد. در ادامه به کارایی و نقش تابلو برق هوشمند پرداخته می شود.

تابلو برق هوشمند چیست و چه کارایی دارد؟


تابلو برق هوشمند، راه حلی ساده و متصل به اترنت است که برای مدیریت آسان توزیع برق به کار می رود. از طریق این وسیله شما می توانید مستقیما از میزان مصرف انرژی تجهیزات الکترونیک خود مطلع شده و از طریق تلفن همراه یا رایانه شخصی وضعیت سیستم الکتریکی ساختمان خود را بررسی کنید.

شما می توانید با توجه به مقدار آمپر هر واحد در ساختمان، تابلو برق مناسب را تهیه کنید. معمولا برای ساختمان های کوچک برق تک فاز و برای ساختمان های بزرگ و تجاری از برق سه فاز تعلق می گیرد؛ بنابراین در ساختمان های مسکونی برق از تابلو مشاعات به وسیله سه رشته سیم به تابلو برق متصل می شود.

بعد از وارد کردن سیم به داخل تابلو برق، ابتدا آن را به کلید مینیاتوری و سپس به کلید محافظ جان و سایر کلیدها متصل کنید. کلیدهای مینیاتوری در تابلو برق هوشمند دو دسته هستند که شامل کلیدهای مورد نیاز برق کار و برق انبار و کلیدهای مینیاتوری هوشمند است.

در تابلو برق هوشمند، مینیاتوری ها به رله متصل می شود؛ هر رله با شش کلید مینیاتوری فازبندی شده و قابلیت کنترل دستی دارد. عملکرد این تابلو به گونه ای است که برق از کلید مینیاتوری به رله و سپس به ترمینال ها کشیده می شود.  

نقش تابلو برق در خانه هوشمند چیست؟


نصب تابلو برق هوشمند موجب می شود که کاربران نیازی به مراجعه و بررسی تابلو نداشته باشند و بتوانند از راه دور همه چیز را کنترل کنند. شما می توانید از طریق این دستگاه کنترل همه قسمت های هوشمند خانه را در دست داشته باشید.

در خانه های هوشمند کلیه تجهیزات برقی، کلیدها و پریزها از طریق کابل به تابلو برق متصل شده و در تابلو برق تقسیم بندی و میزان جریان برق لازم برای وسایل مشخص می شود. کاربران می توانند با استفاده از ریموت یا تلفن همراه خود، روی تابلو برق هوشمند کنترل داشته و مشکلات احتمالی را بررسی کنند. علاوه بر این در صورت بروز مشکل کاربران می توانند به صورت دستی و به وسیله رله ها، اجزا هوشمند را کنترل کنند.

برخی از دستگاه های هوسمند دارای ریموت کنترل هستند که کاربران می توانند علاوه بر کنترل دستی یا کنترل از طریق گوشی همراه، در فاصله 100 تا 1000 متری به وسیله ریموت تابلو برق را کنترل کنند.

تابلو برق هوشمند چگونه و کجا نصب می شود؟


           

در زمان هوشمندسازی ساختمان باید حتما ابعاد مناسب و مکان مناسب برای تابلو برق در نظر گرفته شود. بهترین محل برای نصب تابلو برق جایی است که دسترسی آسان را برای کاربران فراهم کند؛ به علاوه در معرض دید نباشد. توجه داشته باشید که داخل کمد دیواری، آشپزخانه یا اتاق پذیرایی اصلا جای مناسبی برای نصب تابلو برق هوشمند نیست.

معمولا تابلو برق هوشمند را در راهرو اتاق خواب ها، راهرو ورودی آپارتمان و قاب جاکفشی نصب می کنند که دسترسی به آن آسان باشد و در معرض دید هم قرار نگیرد. البته در ساختمان های مختلف محل قرارگیری تابلو برق متفاوت است.

تابلو های هوشمند ابعاد بزرگ تری نسبت به تابلوهای سنتی دارند و برای نصب آن باید ابتدا یک فریم یا قاب روی دیوار نصب شود؛ سپس صفحه مونتاژ درون این قاب قرار بگیرد. روی این صفحه داکت ها و ریل ها قرار می گیرد و کلیدهای مینیاتوری، رله ها، منبع تغذیه و ترمینال ها روی ریل ها نصب می شود.

قطعات مورد نیاز برای تابلو چیست؟


قطعات تابلو برق هوشمند عبارتند از کلیدهای مینیاتوری، منبع تغذیه، رله ها، محافظ جان، کابل ها، آمپلی فایر، شمش های مینیاتوری ارت و نول. البته توجه داشته باشید که تجهیزات هر تابلو برق بر اساس تعداد سرخط ها تعیین می شود.

قطعات مورد نیاز تابلو برق هوشمند:

 • منبع تغذیه: برق مصرفی تابلو از طریق این منبع تأمین می شود. بر اساس پروتکل KNX، منبع تغذیه برق شهر را به برق 30 ولت و بر اساس SBUS به برق 24 ولت تبدیل می کند.
 • رله: رله وظیفه کنترل سیستم روشنایی، سیستم سرمایشی و گرمایشی را به عهده دارد.
 • محافظ جان: برق رسانی به کلید های مینیاتوری قطع جریان برق بیشتر از 30 میلی آمپر از طریق رله ها صورت می گیرد.
 • کلید مینیاتوری: در صورت بروز اتصالی یا مشکل در جریان برق، کلید مینیاتوری وظیفه قطع کردن برق را دارد به علاوه تأمین برق چراغ ها و سایر تجهیزات به عهده این کلید است.
 • کابل ها: کابل ها نقش برقراری ارتباط را در تابلو برق دارند. کابل های شماره چهار و شش برای استفاده در تابلو و کابل شبکه KNX برای اتصال به کلیدها مناسب هستند.
 • ترمینال ها: ترمینال ها وظیفه برقراری ارتباط بین رله و سرخط ها، پرده برقی و سایر تجهیزات را به عهده دارند. به علاوه ترمینال ها رابط بین برق اصلی و مینیاتوری ها هستند.

ابعاد تابلو برق هوشمند ساختمان چقدر می باشد؟

 

در زمان انتخاب ابعاد تابلو برق هوشمند باید فضای کافی برای اضافه کردن آپشن ها و توسعه سیستم هوشمند در آینده در نظر گرفته شود. ابعاد تابلو برق کاملا با آپشن های مورد استفاده در آن ارتباط مستقیم دارد اما معمولا ابعاد 60*80، 100*80 و 100*120 با عمق پانزده سانتیمتر ابعاد استاندارد تابلو برق ساختمان است. شما می توانید درب بیرونی تابلو برق را با توجه به دکوراسیون داخلی ساختمان از جنس چوب، فلز یا آیینه انتخاب کنید.

مزایا هوشمند سازی تابلو های برق چیست؟

تابلو برق هوشمند مزایای بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

 • امکان کنترل تابلو برق هوشمند از راه دور
 • کاهش مصرف انرژی
 • صرفه جویی در مصرف برق
 • کنترل آسان سیستم های روشنایی، گرمایشی، سرمایشی و وسایل الکتریکی
 • افزایش امنیت ساختمان
 • کاهش خطر آتش سوزی
 • افزایش طول عمر وسایل الکتریکی
 • امکان خاموش و روشن کردن کنتاکتورها
 • اعلام قطعی تابلو برق از طریق تلفن

قیمت تابلو برق هوشمند

تابلو برق هوشمند امروزه در تمامی صنایع مختلف به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، از همین جهت آگاهی از قیمت تابلو برق هوشمند می تواند علاوه بر بهره مندی از ویژگی های محصول، در انتخاب به صرفه ترین نوع آن نیز موثر باشد. پیش از هر چیز باید بگوییم که تنوع بالای این محصولات باعث شده تا تعیین هزینه نهایی دقیق آن ها دشوار بوده و فاکتورهای متتعددی در قیمت گذاری آن ها دخیل باشد.

از جمله مهم ترین این فاکتورهای می توانیم به مواردی اعم از تعداد سرشاخه ها، نوع آن ها، برند محصول، کیفیت و.. اشاره کنیم، بنابراین پیشنهاد می کنیم که ابتداموارد مختلف را به طور کامل بررسی کرده و بعد برای خرید تابلو برق هوشمند اقدام کنید. همچنین برای آگاهی از قیمت روز تابلو برق هوشمند می توانید با کارشناسان شرکت ساتل تابلو آسیا تماس بگیرید.

راهنمای خرید تابلو برق هوشمند

خرید و فروش تابلو برق هوشمند نیز همانند هر محصول دیگری باید با دقت کافی انجام شود. در این زمینه بهتر است که قبل از خرید حتما محل نصب تابلو برق هوشمند را تعیین کرده و همچنین به شرایط آب و هوایی، موقعیت فیزیکی، نحوه تابش آفتاب، بارندگی و.. نیز دقت کرده و با توجه به آن مطلوب ترین محصول ممکن را انتخاب کنید.

در مجموع مهم ترین مواردی که باید به هنگام خرید به آن ها توجه کنید شامل موارد زیر است:

 • برند محصول
 • درصد خلوص سیم
 • ابعاد تابلو برق (طول، عرض و ارتفاع)
 • استاندارد رنگ محصول
 • جنس (استیل، آلومینیوم، پلاستیک، فولاد ضدزنگ و..)
 • مقاومت محصول در برابر رطوبت، شرایط آب و هوایی مختلف، نفوذ گرد و خاک، تابش آفتاب و..
 • مدل تابلو برق هوشمند
 • دارا بودن انواع استانداردهای بین المللی
 • تاییدیه شرکت توزیع برق استان های کشور
 • کیفیت و کارایی
 • و...

پروژه‌های تابلو برق هوشمند سازی ساختمان

bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
bmsp
mtf
mtf
mtf
tdz
tdz
tdz
tdz

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت ساتل تابلو آسیا محفوظ است
© 2021 SATELTABLO.COM ALL RIGHTS RESERVED

درود بر شما ، برای گفت و گو لطفا با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم
Close and go back to page