• خانه
 • بلاگ
 • انواع تابلو برق به همراه کارایی، مشخصات، مزایا و معایب + قیمت

انواع تابلو برق به همراه کارایی، مشخصات، مزایا و معایب + قیمت

تابلو برق هسته اصلی سیستم الکتریکی ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری است که روی برق مصرفی کنترل دارد و در مواقع اضطراری مثل افزایش بار می تواند به صورت خودکار عمل کرده و برق را قطع کند. در واقع این تجهیزات برای جلوگیری از انتقال شوک الکتریکی به کاربران و حفاظت از لوازم برقی استفاده می شوند.

تابلو برق از نظر ولتاژ، کاربرد، ساختار، محل نصب و متحرک یا ایستا بودن به انواع مختلفی تقسیم می شود. بر اساس استانداردهای بین المللی آی‌ئی‌سی ۶۰۵۲۹ از کدهای آی پی برای طبقه بندی در جه حفاظت تابلو برق در مقابل عوامل خارجی استفاده می شود. در این مقاله می توانید اطلاعات لازم در زمینه انواع تابلو برق و کارایی آنها را کسب کنید.

تابلو برق چیست و چه کارایی دارد؟


تابلو برق چیست و چه کارایی دارد؟

 تابلو برق، محفظه ای برای تجهیزات برقی و الکترونیکی است که در آن کلیدها، دستگیره ها و نمایشگرها نصب می شوند و به منظور جلوگیری از برق گرفتگی کاربران و محافظت از تجهیزات در مقابل آسیب های محیطی مورد استفاده قرار می گیرد.

محفظه ای که تابلو برق در آن قرار می گیرد علاوه بر جنبه زیبایی برای جلوگیری از تداخل فرکانس های رادیویی، حفاظت در برابر تخلیه الکترواستاتیکی و اتلاف حرارت کاربرد دارد. استانداردهای لازم برای این محفظه بر اساس شرایط محیطی تعیین می شود؛ به عنوان مثال در کارخانه های پتروشیمی یا معادن زغال سنگ مقررات خاصی در این زمینه وجود دارد.

از تابلو برق به منظور کنترل و توزیع انرژی استفاده می شود و تجهیزات داخل آن با توجه به کاربرد تابلو متفاوت است. از جمله تجهیزاتی که در تابلو برق وجود دارد می توان به کلیدها قطع و وصل و تجهیزات کنترل، اندازه گیری، حفاظت و تنظیم، تجهیزات نیرورسانی و کنترل انرژی الکتریکی اشاره کرد.

محفظه تابلو برق را می توان از مواد مختلفی مثل فولاد، آلومینیوم یا پلاستیک ساخت. محفظه های فلزی را می توان رنگ یا گالوانیزه کرد. در مواردی که محفظه های مستحکم تری نیاز باشد از پلی کربنات به همراه شیشه و فایبرگلاس استفاده می شود. پلی کربنات بادوام و غیررسانا است و عموما برای تابلو برق موجود در فضاهای صنعتی و محیط های اسیدی به کار می رود.

تابلو برق موجب می شود که کاربران بتوانند به آسانی و با هزینه کم از سیستم های الکتریکی به هم پیوسته استفاده کنند؛ همچنین امکان کنترل و حفاظت دقیق را برای آنها فراهم می کند. این تجهیزات ایمنی سیستم الکتریکی را افزایش می دهند و تعمیر و نگهداری آنها را آسان تر و سریع تر می کنند؛ به علاوه سلامت کاربران و سایر موجودات زنده را تأمین می کنند.

قطعات و اجزاء تابلو برق

قطعات تابلو برق

 اجزاء تابلو برق عبارتند از:

 • بدنه
 • ترمینال ها
 • شینه ها یا هادی ها
 • کلیدها
 • مقره
 • دستگاه های اندازه گیری
 • سیم اینترلاک
 • سیم ارت

انواع تابلو برق از نظر ولتاژ

انواع تابلو برق از نظر ولتاژ

تابلو برق بر اساس ولتاژ به دو دسته تقسیم می شود.

 • تابلو برق فشار متوسط(MV)
 • تابلو برق فشار ضعیف(LV)

تابلو برق فشار متوسط


تابلو برق فشار متوسط

سطح ولتاژ تابلو برق فشار متوسط بین 1000 تا 36000 ولت است. تابلوهای فشار متوسط به صورت چند سلولی مونتاژ می شوند و اجزا و تجهیزات داخل آن شامل بدنه، کلید یا دژنکتور، کنتاکتور فشار متوسط، کلیدهای جداکننده زمین، باسبار، رله، لوازم اندازه گیری، ترانسفورماتور ولتاژ و جریان و تجهیزات کنترلی است.

تجهیزات به کار رفته در تابلو فشار متوسط باید از مواد مرغوب و استاندارد تهیه شود تا احتمال هر گونه حادثه ای به حداقل برسد. تابلو برق فشار متوسط در دو دسته تولید می شوند:

 • تابلو برق فشار متوسط ثابت (Fix)
 • تابلو برق فشار متوسط کشویی (Withdrawable)

تابلو برق فشار ضعیف

تابلو برق فشار ضعیف

تابلو برق فشار ضعیف در سطح ولتاژ کمتر از 1000 ولت تولید می شود. این تابلو برق شامل تجهیزات قطع و وصل فشار ضعیف، تجهیزات کنترلی، اندازه گیری، حفاظتی، نشانگر، تنظیم کننده است؛ تمام این تجهیزات به وسیله اتصالات به یکدیگر متصل می شوند.

ولتاژ نامی تابلوهای فشار ضعیف تا 690 ولت و ولتاژ سرویس تا 400 ولت است. اندازه، طرح و جنس این تابلوها بر اساس محل نصب و نوع کاربرد مشخص می شود؛ معمولا تابلو فشار ضعیف از جنس چدن و آهن و به صورت توکار، روکار، دیواری، ایستاده و سرپوشیده ساخته می شود. توجه داشته باشید که تجهیزات و سیم کشی داخل تابلو برق باید در دسترس باشد تا امکان تعمیر و بازرسی آن به راحتی فراهم شود.

انواع تابلو فشار ضعیف

انواع تابلو فشار ضعیف

تابلوهای فشار ضعیف سه دسته هستند:

 • تابلو برق فشار ضعیف دیواری
 • تابلو برق فشار ضعیف ایستاده ثابت
 • تابلو برق فشار ضعیف ایستاده کشویی

تابلو برق دیواری معمولا در دو نوع توکار و روکار ساخته می شود؛ هنگام نصب این تابلوها به منظور سهولت و سرعت بخشیدن به نصب از فریم یا قاب استفاده می شود.

تابلو برق سلولی در دسته تابلو برق فشار ضعیف ایستاده قرار دارند که دارای درجه حفاظتی متنوعی هستند. رنگ و ضخامت ورق های استفاده شده در این تابلو ها اختیاری است و می تواند بنا به درخواست کاربران، تغییر کند؛ به علاوه می توان این تابلو ها را به صورت قطعات جداگانه ساخت و در محل مونتاژ کرد.

تابلو برق فشار ضعیف را با توجه به موقعیت قرارگیری آن نسبت به منبع تغذیه به چند دسته تقسیم می کنند:

 • تابلو برق فشار ضعیف اصلی
 • تابلو برق فشار ضعیف نیمه اصلی
 • تابلو برق فشار ضعیف فرعی تأسیسات و تجهیزات
 • تابلو برق فشار ضعیف فرعی روشنایی

انواع تابلو برق از نظر محل نصب


انواع تابلو برق از نظر محل نصب

تابلو برق را با توجه به محل نصب می توان به انواع مختلفی تقسیم کرد.

 • تابلو برق خارجی: ضخامت ورقه بدنه این تابلو حداقل 2 میلیمتر است و در فضای باز نصب می شود. تابلو برق خارجی ساختار خاصی دارد و جنس آن باید به گونه ای باشد که از تجهیزات در مقابل عوامل محیطی محافظت کند.

تابلو خارجی مجهز به درب است و تمامی درزهای آن به وسیله واشرهای پلاستیکی آب بندی می شود. ابعاد این تابلو معادل ارتفاع 120 سانتیمیتر، عمق 40 سانتیمتر و عرض متغیر است. اندازه عرض این تابلوها بر حسب نیاز تغییر می کند.

 • تابلو برق داخلی: این تابلوها در مکان های سرپوشیده نصب می شوند و ضخامت ورقه بدنه آنها حداقل 2 میلیمتر است. تابلو برق داخلی نیز مجهز به درب بوده و وظیفه آن حفاظت از تجهیزات است.
 • تابلو برق دیواری: ضخامت ورقه بدنه این تابلوها 1.25 میلیمتر تا 1.5 میلیمتر است. تابلو برق دیواری روی دیوار نصب می شود و دو نوع توکار و روکار دارد. این تابلوها را معمولا در ارتفاع 210 سانتیمتری از کف نصب می کنند.
 • تابلو برق ایستاده: ابعاد استاندارد تابلو برق ایستاده با درب جلو عبارت است از ارتفاع 220 سانتیمتر، عرض 90 سانتیمتر و عمق 60 سانتیمتر. ابعاد تابلو برق ایستاده با درب دوطرفه معادل ارتفاع 220 سانتیمتر، عرض 90 سانتیمتر و عمق 80 سانتیمتر است. این تابلوها به صورت ایستاده در محل نصب می شوند و تجهیزاتی از قبیل تجهیزات قدرت و کنترل در آن قرار می گیرد.
 • تابلو برق راک: این تابلوها به صورت قفسه هستند و می توان محفظه های مختلفی روی آن نصب کرد.
 • تابلو برق سوئینگ: این تابلوها دارای درب متحرک هستند و همین ویژگی امکان دسترسی به تجهیزات داخل تابلو را فراهم می کند.
 • تابلو برق کشویی: درب کشویی این تابلوها امکان محافظت بیشتر از موتور را فراهم می آورد.

انواع تابلو برق از نظر کاربرد


انواع تابلو برق از نظر کاربرد

از لحاظ کاربرد می توان تابلو برق را به دو دسته تقسیم کرد.

 • تابلو برق توزیع

این تابلو برق برای جمع آوری و توزیع انرژی الکتریکی کاربرد دارد. تابلو برق توزیع بر اساس نوع کاربرد در ابعاد مختلف ساخته و تولید می شود. این تابلوها برای تقسیم بندی جریان برق ورودی و انتقال آن استفاده می شود و اتصال ورودی ها و خروجی ها به وسیله ترمینال صورت می گیرد.

عمل انتقال در تابلو برق توزیع می تواند بین شبکه ای از تابلو های دیگر یا یک تابلو توزیع چند منظوره انجام شود. در واقع این تابلو نقش یک منبع تغذیه با توانایی حفاظت بالا را برای تابلوها و ماشین آلات به عهده دارد. تقسیم بندی جریان در این تابلوها به وسیله MCBها و MCCBها و با توجه به سیستم حفاظتی، ضخامت و اندازه کابل ها و اندازه شمش های مسی صورت می گیرد.

 • تابلو برق کنترل

تابلو برق کنترل دارای تجهیزاتی است که می تواند وضعیت سیستم را بررسی و نمایش دهد. با استفاده از این تابلو برق می توان تنظیمات اعمال شده را به سیستم منتقل کرد.

انواع تابلو برق از نظر ساختار


انواع تابلو برق از نظر ساختار

 

ساختار تابلوهای برق با یکدیگر متفاوت است و به دو دسته تقسیم می شود.

 • تابلو برق Metal Enclosed: این نوع تابلو برق دارای یک محفظه فلزی بسته است که کلیه تجهیزات مثل ترانس های جریان و ولتاژ، کلیدها، تجهیزات اندازه گیری و شینه ها داخل آن نصب می شوند.
 • تابلو برق Metal Clad: ساختار این تابلوها به شکلی است که محفظه های داخل آن به صورت تفکیک شده از یکدیگر قرار می گیرند. این ویژگی باعث می شود که در صورت بروز مشکل یا خطا در یک محفظه، محفظه های دیگر آسیب نبینند و مشکل به آنها انتقال پیدا نکند.

انواع تابلو برق از نظر ایستایی


انواع تابلو برق از نظر ایستایی
 • تابلو برق ایستاده ثابت

تابلو برق ایستاده معمولا در موتورخانه ها قرار می گیرد و برای نصب آن نیازی به هیچ سازه مهارکننده نیست. در این تابلوها، باس بار در قسمت فوقانی است که به وسیله کابل ها و شینه ها به تجهیزاتی دیگر از قبیل کلیدها، ترمینال ها، کنتاکتورها و رله ها متصل می شود. تجهیزات الکتریکی در زیر محفظه باس بار قرار دارند.

فیدرهای موجود در تابلو برق ایستاده ثابت، به صورت مدول در تابلو نصب شده و از طریق یک صفحه جداکننده به فیدور بالایی و پایینی تقسیم می شود. در این تابلوها، دسترسی به سر کابل ها از پشت و جلو امکان پذیر است.

 • تابلو برق دیواری

این نوع تابلو برق را می توان روی دیوار نصب و ثابت کرد.

 • تابلو برق فشار ضعیف کشویی

از تابلو برق فشار ضعیف کشویی در تابلو برق توزیع و مدارهای راه انداز موتورها استفاده می شود و دارای دو نوع خروجی و ورودی است. نوع خروجی این تابلو دارای کشوهایی است که فیدر خروجی در آنها قرار دارد و اندازه هر کشو معادل یک مدول است. ابعاد هر کشو به تجهیزات داخل آن مثل کنتاکتورها، بی متال و کلیدها وابسته است. هر تابلو برق خروجی دارای فضایی برابر با دوازده مدول است.

تابلو برق کشویی به صورت یک تا چهار مدوله ساخته می شود و کلید ورودی آن از نوع هوایی است که روی ورودی تابلو قرار می گیرد. در قسمت جلو این تابلوها کلاف یا cradleهایی وجود دارد که کلیدهای ورودی درون آنها نصب می شود و می توان کلید را به صورت کشویی از تابلو خارج کرد. عرض تابلوهای ورودی از تابلوهای خروجی بزرگتر است.

 انواع تابلو برق از نظر متحرک بودن

انواع تابلو برق از نظر متحرک بودن

تابلو برق متحرک به صورتی طراحی می شود که در صورت بروز مشکل یا آسیب به مدارها و تجهیزات الکتریکی، می توان به سرعت عملیات تعمیراتی را انجام داد و سیستم مشابهی را جایگزین سیستم معیوب کرد. این تابلوها به منظور سرعت بخشیدن به عملیات تعمیر و نگهداری ساخته شده اند.

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت ساتل تابلو آسیا محفوظ است
© 2021 SATELTABLO.COM ALL RIGHTS RESERVED

درود بر شما ، برای گفت و گو لطفا با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم
Close and go back to page