• خانه
  • بلاگ
  • آموزش مونتاژ تابلو برق صنعتی + میزان تقریبی قیمت و اجرت برای هر تابلو
آموزش مونتاژ تابلو برق صنعتی + میزان تقریبی قیمت و اجرت برای هر تابلو

آموزش مونتاژ تابلو برق صنعتی + میزان تقریبی قیمت و اجرت برای هر تابلو

مونتاژ تابلو برق یکی از موارد مهم درباره تابلو برق صنعتی است که معمولا افرادی که به برق صنعتی علاقه دارند یا در این رشته درس خواندند، خواهان یادگیری آن هستند. آموزش مونتاژ و یا ساخت تابلو برق صنعتی به صورت های مختلف ارائه می شوند. ما نیز در این مقاله آموزش مونتاژ را برای شما فراهم آوردیم و علاوه بر آن درباره قیمت و موارد تاثیرگذار بر اجرت ساخت نیز صحبت خواهیم کرد.

آموزش مونتاژ تابلو برق صنعتی به چه صورت است؟

تابلو برق صنعتی یک جعبه یا محفظه فلزی عمدتا از جنس فولاد است که در آن تجهیزات الکتریکی به صورت سرجمع نصب می‌شود. در  واقع از تابلوبرق مانند یک جعبه فیوز عمل می‌کند که در ابعاد بزرگ‌ تر برای مکان‌ هایی که سیستم الکتریکی پیچیده تر دارند مورد استفاده قرار می گیرد. البته می‌ توان گفت که برای هر تابلو برق وظایفی نیز در نظر گرفته می شود. برای اینکه بتوانیم آموزش مونتاژ تابلو برق صنعتی را به صورت اصولی بیاموزیم، نیاز است تا چند مرحله را انجام دهیم. از این رو در زیر آموزش مونتاژ تابلو برق صنعتی را قدم به قدم ارائه می‌ دهیم.

مرحله اول تعیین وظیفه تابلو برق صنعتی

ابتدا کسی که قصد دارد مونتاز تابلو برق صنعتی‌ را انجام دهد، باید از کارفرما درباره وظیفه تابلو برق درخواستی بپرسد. اغلب تابلو برق ها برای کنترل یک دستگاه برقی، توزیع کردن جریان برق بین وسایل الکتریکی یا اصلاح کردن ضریب توان استفاده می شوند.

 کارفرما باید به صورت کامل مشخص کند که تابلو برق را برای چه کاری احتیاج دارد تا بر اساس آن نوع ایستاده یا دیواری تابلو برق مشخص شود. در این مرحله باید به محل کارفرما رفته و آن جا را نیز بازدید کنیم. زیرا باید به صورت تقریبی مشخص شود که چقدر جا برای تابلو مورد نیاز است و ما تا چه اندازه می توانیم برای ساخت مانور دهیم.

مرحله دوم طراحی تابلو برق صنعتی

در این مرحله سازنده یا مونتاژ کار باید تابلو برق درخواستی را روی کاغذ یا به صورت رایانه ای طراحی کند. در این صورت مشخص می شود که اندازه فریم تابلو برق باید چقدر باشد و چه وسایلی برای مونتاژ تابلو برق باید استفاده شوند.

این طراحی به صورت تخصصی است اما گاهی یک شمای کلی نیز به کارفرما ارائه داده می شود تا او نیز نظر خود را درباره تابلو برق بگوید. بهتر است این کار را در ابتدا انجام دهیم و طراحی را به کارفرما قبل از ساخت نشان دهیم. زیرا می توانیم ساخت را مطابق سلیقه او انجام دهیم.

مرحله سوم تهیه وسایل تابلو برق صنعتی

بعد از اینکه طراحی مونتاژ تابلو برق صنعتی به پایان رسید. نیاز است تا بر اساس وظیفه ای که دارد وسایل آن را خریداری کنیم. ابتدا باید فریم تابلو ساخته شود و سوراخ های مورد نیاز روی آن تعبیه شود. سپس باید بر اساس آب و هوا سیم و کابل و بقیه وسایل را خریداری کنیم. این وسایل شامل کلیدها، کنتاکتورها، تجهیزات الکتریکی مانند میکروسوئیچ‌ ها، تجهیزات مونتاژ مانند ترمینال ها، کابلشو ها و سرسیم ها را خریداری کنیم.

این تجهیزات برند های مختلف دارند که معمولا خارجی از ایرانی بهتر عمل می کند. پس بهتر است قبل از ساخت برند را با کارفرما چک کنیم و بر اساس خواسته او تجهیزات را خریداری کنیم تا برای قیمت آن ها سو تفاهمی اتفاق نیفتد.

مرحله چهارم انتخاب سیستم خنک کننده برای تابلو برق صنعتی

سیستم خنک کننده برای بعضی از تابلو برق ها یک مسئله حیاتی است. همان طور که می دانید تجهیزات الکتریکی در هنگام کار مداوم داغ خواهند شد و این گرما برای آن ها مضر است. از این رو نیاز است تا سیستم خنک کننده مناسب تابلو برق طراحی شود. گاهی این سیستم مانند یک کولر گازی عمل می کند و گاهی به صورت طبیعی تابلو برق را با هوای محیط خنک می کند.

مرحله پنجم انتخاب ابزار های مناسب برای مونتاژ تابلو برق صنعتی

در این مرحله از مونتاژ تابلو برق صنعتی نیاز است تا ابزار مونتاژ را بر اساس نوع وسایلی که خریداری کرده اید انتخاب کنید. این ابزار گاهی برای همه تابلو برق ها یکسان است اما گاهی می توانند متفاوت باشند. از این رو در انتخاب ابزار نیز بای دقت شود.

  گاهی نیاز است تا ابزار‌ مناسب برای تابلو برق را خریداری کنید. توجه کنید که این موضوع برای قیمت تابلو برق در انتها بی تاثیر است زیرا شما دستگاه را به صورت شخصی خریداری کرده اید و در آینده هم قصد استفاده از آن را دارید.

مرحله ششم انجام عمل مونتاژ تابلو برق صنعتی

در این مرحله بر اساس طراحی که در ابتدا انجام شد، شروع به مونتاژ تابلو برق صنعتی خواهیم کرد. برای این کار باید وسایلی که خریداری کرده ایم را با ابزارهایی که در مرحله قبل از آن صحبت کردیم، در تابلو برق نصب کنیم. گاهی تابلو برق به علت بزرگ بودن در محل کارفرما مونتاژ می شود. اما در اکثر موارد مونتاژ در کارگاه به صورت اختصاصی انجام می شود.

برای اینکه مونتاژ به صورت اصولی انجام شود‌ نیاز است تا چند بار آن را انجام از قبل به صورت آزمایشی انجام دهیم‌. زیرا تابلو برق یک وسیله بسیار‌ مهم است و نیاز است شخص قبل از اینکه برای مشتری این کار را انجام خودش قبلا عمل مونتاژ را انجام داده باشد.

حتما مشاهده کنید : تابلو بانک خازنی چیست؟

چه نکاتی باید در هنگام مونتاژ تابلو برق رعایت شوند؟

برای اینکه بتوان مونتاژ تابلو برق صنعتی را به بهترین شکل ممکن انجام داد، نیاز داریم تا نکاتی را رعایت کنیم. اولین نکته این است که شخص باید این کار قبلا به صورت آزمایشی انجام داده باشد یا اینکه در این زمینه تحصیل کرده باشد. دومین نکته ترتیب قرار دادن قطعات در کنار یکدیگر است. باید تجیهزات بر اساس طراحی اولیه و کاملا دقیق کنار هم قرار بگیرند.

 بعد از آن باید به سیم کشی تابلو برق دقت کرد. یکی از مهم ترین موارد نحوه سیم کشی است که باید به صورت دقیق و بدون هیچ گونه اتصالی انجام شده باشد. سپس باید روی تابلو برق مشخص کنیم که هر قسمت مربوط به چه کاری است.

در این صورت کسی که قرار است با آن کار کند و سیم های خروجی را به ترمینال ها متصل کند، دچار سردرگمی نخواهد شد. بعد از آن باید نکات ایمنی برای تابلو برق رعایت شود که این انجام آن ها نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال حتما باید کلید های محافظ جان استفاده شوند و تمامی سیم ها روکش داشته باشند.

آیا آموزش مونتاژ یا ساخت تابلو برق صنعتی به صورت تصویری هم وجود دارد؟

بسیاری از افراد نیاز دارند تا آموزش مونتاژ را به صورت تصویری یاد بگیرند. در اینجا باید بگوییم برای این افراد نیز سایت های بسیاری وجود دارند که فیلم مونتاژ تابلو برق صنعتی را قرار داده اند. برای دسترسی به این سایت ها فقط کافی است تا آموزش مونتاژ تابلو برق را در گوگل جستجو کنید.

شما علاوه بر تماشای فیلم امکان دانلود آن را نیز دارید تا بتوانید در زمان های دیگر بدون نیاز به اینترنت آن را تماشا کنید. هم چنین آموزشگاه های بسیاری وجود دارند که در تمامی شهر ها آموزش مونتاژ تابلو برق را انجام می دهند. شما می توانید در این آموزشگاه ها ثبت نام کرده و به صورت حضوری یا آنلاین آموزش ساخت تابلو برق را یاد بگیرید.

قیمت و اجرت ساخت تابلو برق صنعتی چطور تعیین می شود؟

بعد از اینکه آموزش مونتاژ تابلو برق صنعتی را یاد گرفتیم و مونتاژ را انجام دادیم، نیاز است تا درباره اجرت مونتاژ تابلو برق صنعتی یا قیمت مونتاژ تابلو برق بدانیم. یکی از مهم ترین موارد بعد از ساخت قیمت گذاری تابلو است.

زیرا شما قصد فروش آن را دارید. البته ممکن است کارفرما در ابتدا از شما یک قیمت تقریبی بخواهد. شاید شما خود نیاز داشته باشید که از وی مقداری از مبلغ را در اول کار بگیرید. بنابراین نیاز است تا قیمت گذاری را هم آموزش ببینید. برای تعیین اجرت مونتاژ تابلو برق عوامل زیادی تاثیر گذار هستند. به عنوان مثال ممکن است شما بخواهید تجهیزات با برند خارجی را خریداری کنید. یا ممکن است کارفرما از‌ شما این را بخواهد از این رو برند روی قیمت تاثیرگذار است.

هم چنین اندازه تابلو برق و وظیفه آن نیز برای قیمت گذاری موثر است. هرچقدر تابلو برق سه فاز بزرگتر باشد تجهیزات بیشتر و قیمت بالاتری دارد. فریم نیز بر روی قیمت تاثیر دارد. درواقع نوع فولاد جعبه و سوراخکاری هایی که روی آن انجام می شود برای قیمت گذاری تاثیر دارد. در آخر نیز اجرت خود سازنده در نظر گرفته می شود که بر اساس پیچیده بودن تابلو برق و تلاشی که‌ برای آن می کند، می تواند متفاوت باشد.

سخن پایانی

مونتاژ تابلو برق و آموزش آن یکی از مهم ترین مواردی است که افراد دانش آموخته یا علاقمند در این رشته باید آن را یاد بگیرند. از این رو در این مقاله به صورت مرحله به مرحله این آموزش را به شما دادیم و سپس نکات مهم درباره آن را یادآوری کردیم. بعد از آن نیز درباره قیمت و اجرت ساخت صحبت شد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت ساتل تابلو آسیا محفوظ است
© 2021 SATELTABLO.COM ALL RIGHTS RESERVED

درود بر شما ، برای گفت و گو لطفا با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم
Close and go back to page