• خانه
 • بلاگ
 • آشنایی با انواع تایمر آنالوگ و دیجیتال در مدار فرمان تابلو برق؛ به همراه کارایی
آشنایی با انواع تایمر آنالوگ و دیجیتال در مدار فرمان تابلو برق؛ به همراه کارایی

آشنایی با انواع تایمر آنالوگ و دیجیتال در مدار فرمان تابلو برق؛ به همراه کارایی

تایمر تابلو برق قطعه ای است که می تواند مدار فرمان تابلو را برای مدت زمانی خاص کنترل کند. به عبارت ساده تر، تایمرها نوعی تنظیم کننده زمان هستند که در مدار فرمان تابلو برق مورد استفاده قرار می گیرند. تایمرها انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای گوناگون از آن ها استفاده می شود. در ادامه شما را با رایج ترین انواع تایمر، یعنی تایمرهای آنالوگ و دیجیتال آشنا خواهیم کرد. همراه ما باشید!

 تایمر تابلو برق چیست؟

تایمر تابلو برق چیست؟

همانطور که در ابتدای مطلب هم اشاره شد، تایمرها ابزارهایی برای تنظیم زمان در مدار فرمان تابلو برق هستند. با تنظیم و زمان دادن به تایمر تابلو برق، سیگنال ها به محض فرا رسیدن زمان مورد نظر به سمت خروجی هدایت خواهند شد. در واقع به کمک تایمرها می توان شروع و راه اندازی یک عملکرد خاص به صورت خودکار را برنامه ریزی کرد.

 کاربرد انواع تایمر تابلو برق

تایمرها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و کاربردهای گسترده و متنوعی دارند. برای مثال در خط تولید کارخانه ها، برای مشخص کردن زمان انجام هر فرایند خاص باید از تایمر استفاده شود.

این تایمرها در تابلوهای برق و اتوماسیون صنعتی هم اهمیت زیادی دارند و برای راه اندازی موتورهای سه فاز، برای تغییر وضعیت ستاره به مثلث مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین زمان سنجی عملکردهای خاص و یا راه اندازی خودکار دستگاه ها در فرایندهای صنعتی از دیگر کاربردهای انواع تایمر می باشد.

البته کاربرد تایمر تابلو برق فقط شامل مصارف صنعتی و پیچیده نیست و برای کاربردهای ساده تری مثل مصارف خانگی هم از این وسیله استفاده می شود. برای مثال برای قطع و وصل کردن خودکار تجهیزاتی مثل سیستم روشنایی منازل می توان از تایمرهای تابلو برق استفاده کرد همین موضوع یکی از آپشن های خرید تابلو برق که باید به آن توجه کرد.

 انواع تایمر

انواع تایمر

تایمرها انواع مختلفی دارند و از جهات مختلف دسته بندی می شوند. اما در یک دسته بندی کلی می توان آن ها را به دو نوع آنالوگ و دیجیتال تقسیم کرد.

 • تایمر آنالوگ: تایمر آنالوگ به تایمری گفته می شود که از یک چراغ کوچک به عنوان نشانگر وضعیت تشکیل شده است. در واقع این نوع تایمر هیچ نمایشگری برای نشان دادن زمان سپری شده ندارد و فقط از طریق چراغ نشانگر می توان از وضعیت تایمر مطلع شد. 
 • تایمر دیجیتال: تایمرهای دیجیتال نسل جدیدی از تایمرها هستند که بعد از تایمر آنالوگ و برای رفع نواقص آن به وجود آمدند. این تایمرها بر مبنای مدارهای الکترونیکی و دیجیتالی طراحی شده اند و از دقت بالایی برخوردارند. ضمن اینکه این نوع تایمرها دارای حافظه هستند و می توان زمان بندی های مختلف را در آن ها ذخیره کرد.

تنظیم تایمر دیجیتال با استفاده از دو کلید Up و Down انجام می شود و به راحتی می توان زمان در حال سپری شدن را از طریق نمایشگر تایمر مشاهده کرد. از مهم ترین مزایای این نوع تایمر این است که مصرف انرژی و هزینه های جانبی به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می کند. علاوه بر این، با استفاده از این نوع تایمر می توان از خطاهای انسانی در مدار جلوگیری کرد و به این ترتیب بهره وری از تجهیزات چند برابر خواهد شد.

خود تایمرهای دیجیتال هم به دو دسته تاخیر در وصل و تاخیر در قطع تقسیم بندی می شوند که هر کدام از ویژگی های زیر برخوردارند:

 1. تایمرهای تاخیر در وصل: ابتدا باید انرژی به یک تایمر وصل شود تا تایمر تاخیر در وصل عمل کرده و کنتاکتی را باز و بسته نماید.
 2. تایمرهای تاخیر در قطع: این نوع تایمر بعد از قطع انرژی عمل می کند و باعث باز و یا بسته شدن کنتاکتی خواهد شد.

 نکات مهم در خرید تایمر

 

نکات مهم در خرید تایمر

در زمان خرید انواع تایمر تابلو برق حتما باید معیارهای زیر را مد نظر قرار دهید:

 1. ابعاد تایمر
 2. نحوه نصب و راه اندازی
 3. محل نصب
 4. توجه به رنج زمانی پشتیبانی شده در تایمر
 5. میزان ولتاژ تغذیه
 6. مقدار جریان مجاز کنتاکت خروجی

در کنار این موارد، خرید از یک مرکز فروش معتبر هم می تواند به شما کمک کند یک تایمر تابلو برق استاندارد و با کیفیت تهیه نمایید. فراموش نکنید که نصب تایمر حتما باید توسط افراد متخصص و تحت نظارت کامل آن ها انجام شود.

 نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم شما را با تایمر تابلو برق و انواع آن آشنا کنیم. همانطور که متوجه شدید، این وسیله کاربردهای فراوانی دارد و به دو نوع کلی آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی می شود. شما باید مطابق با نیاز خود و کاربرد مورد انتظار، بهترین تایمر را برای خود خریداری نمایید. بهتر است در زمان خرید حتما با افراد متخصص مشورت کرده و از مراکز قابل اعتماد و معتبر خرید کنید.

مطالب مرتبط :

انجمن صنفی تابلو برق
ایزو ۹۰۰۱
سندیکا تولید تابلو برق
ارتباط با ساتل تابلو آسیا

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت ساتل تابلو آسیا محفوظ است
© 2021 SATELTABLO.COM ALL RIGHTS RESERVED

درود بر شما ، برای گفت و گو لطفا با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم
Close and go back to page