• خانه
 • بلاگ
 • تابلو برق ضد انفجار چیست و کجا کاربرد دارد؟ لیست موارد استاندارد + سفارش آنلاین
تابلو برق ضد انفجار چیست و کجا کاربرد دارد؟ لیست موارد استاندارد + سفارش آنلاین

تابلو برق ضد انفجار چیست و کجا کاربرد دارد؟ لیست موارد استاندارد + سفارش آنلاین

تابلو برق ضد انفجار برای محافظت از تجهیزات الکتریکی در مکانهایی که احتمال آتش سوزی در آن زیاد است برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات الکتریکی و کنترلی داخل تابلو برق ساخته می شود. تابلو برق ضد انفجار در برابر جرقه، شوک الکتریکی و دمای بالا مقاومت بالایی دارد. از این نوع تابلو برق در فضاهای دارای گازهای قابل اشتعال زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. تابلو برق ضد انفجار در فضاهای ZONE 1, ZONE 2, ZONE 21, ZONE 22 دارای استاندارد حفاظت EX d  کاربرد دارد.

تابلو برق ضد انفجار
تابلو برق ضد انفجار

تابلو برق ضد انفجار

تابلو برق ضد انفجار از قطعات الکتریکی مانند سوکت، سوئیچ، شاخه ها، کنترل ها و دستگیره ها  برای محافظت در مقابل خطرات آتش سوزی ساخته شده است. از تابلو برق ضد انفجار در فضاهای ذیل استفاده می شود:

 • کارخانه هسته ای و پتروشیمی
 • پالایشگاه نفت و گاز
 • معادن و مخازن گاز و نفت، سکوی نفت و گاز
 • استفاده در پمپ بنزین و ایستگاه گاز CNG
 • انبار رنگ و کاغذ
 • استفاده در محیط های صنعتی

انواع تابلو برق ضد انفجار

تابلو برق ضد انفجار با توجه به مکان و سطح مورد حفاظت طراحی و ساخته می شود. استانداردهای به کار رفته در ساخت تابلو برق ضد انفجار بر اساس استاندارد ملی تولید کنندگان برق است که میزان حفاظت در مقابل آتش سوزی و انفجار را مشخص می کند. جنس بدنه این نوع تابلو برق آلومینیوم با سطح حفاظت EX d  و پوشش گازی IIC و IIB است. انواع تابلو برق ضد انفجار به شرح ذیل است:

 1. کنترل ضد انفجار
 2. توزیع ضد انفجار

تابلو برق کنترل ضد انفجار

یکی از انواع تابلو برق ضد انفجاری، تابلو برق کنترل ضد انفجاری است که در فضاهای هولناک کاربرد دارد و از قطعات مرغوب و باکیفیت ساخته می شود. تابلو برق کنترل ضد انفجاری از تجهیزات کارت ورودی و خروجی PLC، کارت ورودی خروجی شبکه و منبع تغذیه تشکیل شده است.

تابلو برق توزیع ضد انفجار

تابلو برق توزیع ضد انفجار برای توزیع برق کاربرد دارد  و برای جلوگیری از ایجاد اختلال در عملکرد آن از فیوز، کنتاکتور و بی متال در ساخت آن استفاده می شود.

اصول استاندارد تابلو برق ضد انفجار

در تابلو برق ضد انفجار باید اصول استاندارد رعایت شود که به شرح ذیل است:

 • قابل استفاده در دمای منفی 50 درجه تا مثبت 55 درجه سانتیگراد
 • دارای سطح حفاظت IP66 الی IP67
 • جنس بدنه تابلو برق از آلومینیوم
 • دارای تاییدیه استاندارد حفاظت نوع EX d

مونتاژ تابلو برق ضد انفجار

جنس بدنه تابلو برق ضد انفجار در مقابل انفجار و آتش سوزی مقاومت بالایی دارد که از کنتاکتور، فیوز، بی متال، ترمینال و plc محافظت می کند. برای افزایش سطح ایمنی باید مونتاژ تابلو برق صحیح انجام شود. تجهیزات در داخل محفظه تابلو باید بر طبق نقشه طراحی شده طوری در کنار یکدیگر قرار گیرند که فاصله استاندارد رعایت شود. همچنین عایق بندی انجام و ترمینال ها در محل ورودی و خروجی کابل و سیم نصب شود. برای عیب یابی تجهیزات الکتریکی داخل محفظه تابلو برق از لیبل و سیم کشی رنگی استفاده شود.

گواهینامه ATEX و IECEx / در تابلو برق ضد انفجار

زمانی که از تجهیزات الکترونیکی در مناطق پرخطر استفاده می شود باید بر طبق دستورالعمل اتحادیه اروپا دارای گواهینامه ATEX باشد. در محیط هایی که اکسیژن، سوخت و حرارت مانند آتش وجود دارد، احتمال خطر انفجار زیاد است. بنابراین برای جلوگیری از آتش سوزی تجهیزات الکتریکی و مدارهای برقی از تابلو برق های ضد انفجار  دارای گواهینامه ATEX و IECEx  استفاده می شود.

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در مورد تابلو برق ضد انفجار بیان شد، برای جلوگیری از خطرات احتمالی آتش سوزی در محیط های پرخطر قابل اشتعال از تابلو برق ضد انفجار که در طراحی و ساخت آن اصول استاندارد رعایت شده، استفاده شود. قبل از خرید تابلو برق ضد انفجار با کارشناسان متخصص شرکت ساتل تابلو تولید کننده انواع تابلو برق تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند. شرکت ساتل تابلو خدمات و محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به مشتریان ارائه می کند.

 

 
انجمن صنفی تابلو برق
ایزو ۹۰۰۱
سندیکا تولید تابلو برق
ارتباط با ساتل تابلو آسیا

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت ساتل تابلو آسیا محفوظ است
© 2021 SATELTABLO.COM ALL RIGHTS RESERVED

درود بر شما ، برای گفت و گو لطفا با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم
Close and go back to page