• خانه
 • بلاگ
 • ایمنی تابلو برق؛ آیین نامه و چک لیست موارد مهم و ضروری استاندارد

ایمنی تابلو برق؛ آیین نامه و چک لیست موارد مهم و ضروری استاندارد

تابلوهای برق را می توان یکی از مهمترین و حساس ترین تجهیزاتی دانست که در انواع ساختمان ها و کارگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. بدون شک کار کردن با چنین تجهیزاتی نیازمند آشنایی با اصول ایمنی بوده و بدون داشتن آگاهی کامل با چنین اصولی، کار کردن با تابلوهای برق می تواند بسیار خطرناک باشد. از این رو ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص ایمنی تابلو برق اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با تابلوهای برق

به صورت بسیار ساده می توان عنوان داشت که منظور از تابلوهای برق محفظه هایی است که تجهیزات برقی درون آن نگهداری می شوند. وظیفه اصلی تابلوهای برق کنترل و توزیع مناسب انرژی الکتریکی است.

لبته این تابلوها وظایف مهم دیگری نیز به عهده دارند که از مهمترین آن ها می توان به بالا بردن حفاظت و اطمینان، کاهش هزینه های سیستم، نگهداری و تعمیر ساده تر و ... اشاره کرد.

از آن جایی که این تابلوها به صورت مستقیم با برق فشار ضعیف و یا قوی در ارتباط هستند، نیاز است تا پیش از کار با آن ها، الزامات ایمنی به صورت کامل رعایت شود. برخی از این نکات ایمنی مخصوص خود تابلوها بوده و برخی دیگر، باید در زمان کار با آن ها رعایت شوند. در صورتی که شما یک چک لیست از مهمترین موارد ایمنی تابلو برق تهیه کنید، می توانید مطمئن باشید که در هنگام کار با این دستگاه ها، هیچگونه مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.

حتما مشاهده کنید : بانک خازنی چیست؟ کارایی، مشخصات + قیمت و خرید

برچسب های ایمنی تابلو برق

طبق قانون و استانداردهای وضع شده، بر روی تابلوهای برق باید برچسب های ایمنی نصب شده باشد. بر روی این برچسب ها اطلاعاتی در خصوص تابلو برق مانند سایز تابلو، نوع قطعات به کار رفته در تابلو، مشخصات قطعات به کار رفته در تابلو و ... درج شده است. پیش از کار با تابلوهای برق، لازم است تا به این اطلاعات دقت کرده و به خوبی مورد مطالعه واقع شوند. به کمک برچسب های ایمنی نصب شده بر روی تابلوهای برق، می توان اطلاعات بسیاری مفیدی به دست آورد که باعث بالا رفتن ایمنی در حین کار با تابلوهای برق شود.

نکات ایمنی تابلو برق

همانطور که در قسمت های قبل نیز به این نکته اشاره شد، در زمان کار با تابلوهای برق، باید نکات ایمنی را به خوبی مد نظر داشته باشید. توجه داشتن به این نکات از بروز هر گونه سانحه و یا حادثه در حین کار و یا بعد از کار با تابلوهای برق جلوگیری به عمل خواهد آورد. از مهمترین نکات ایمنی تابلو برق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. درب تابلوهای برق همیشه باید قفل بوده و کلید آن تنها در اختیار فرد مسئول قرار بگیرد.
 2. درب تابلوهای برق نباید توسط افراد غیرمسئول باز شود.
 3. به هیچ عنوان نباید در زیر تابلوهای برق مواد و وسایل گرمازا قرار داد.
 4. تابلوهای برق باید دارای کفپوش عایق باشند.
 5. از ریختن هرگونه آب و مواد مایع بر روی تابلوهای برق جلوگیری به عمل آورده شود.
 6. در کنار تابلوهای برق باید حتما از کپسول آتش نشانی Co2 استفاده شود.
 7. تابلوهای برق باید دارای سیم ارت یا اتصال به زمین باشند.
 8. برقکاران در حین کار با تابلوهای برق باید از دستکش های ایمنی استفاده کنند.
 9. این موارد به عنوان نکات ایمنی تابلو برق باید در زمان کار با این تجهیزات رعایت شوند تا از بروز هرگونه سانحه ای جلوگیری به عمل آورده شود.

حتما مشاهده کنید : تابلو برق یو پی اس چیست و چه کارایی دارد؟ + سفارش خرید

چک لیست موارد مهم کار با تابلوهای برق

اگر می خواهید تا در زمان کار با تابلوهای برق به خوبی ایمنی را رعایت کنید، بدون شک به یک چک لیست ایمنی احتیاج پیدا خواهید کرد. ما در این قسمت قصد داریم تا چک لیست ایمنی تابلو برق را در اختیار شما قرار دهیم تا از این به بعد با خیالی آسوده کار با تابلوهای برق را تجربه کنید.

 • آیا در نزدیکی های تابلو برق، آب گرفتگی وجود دارد؟
 • آیا هر کدام از تجهیزات تابلو برق دارای محافظ مخصوص خود هستند؟
 • آیا بدنه تابلو برق دارای سیم اتصال به زمین یا ارت است؟
 • آیا تابلو برق به خوبی نظافت شده است؟
 • آیا قطعات مختلف تابلو برق روانکاری شده اند؟
 • آیا در نزدیکی تابلو برق از کپسول آتش نشانی استفاده شده است؟
 • آیا مسئول مربوطه کار با کپسول های آتش نشانی را به خوبی آموزش دیده است؟
 • آیا اتصالات، کلید ها و شستی ها به خوبی محکم شده اند؟
 • آیا کابل و سیم ها به درستی در جای خودشان قرار گرفته اند؟
 • آیا از سیم های قدیمی و بدون عایق در تابلو برق استفاده شده است؟

حتما مشاهده کنید : تابلو برق صنعتی چیست؟ کارایی، مشخصات و استانداردها

نتیجه گیری

تابلوهای برق محفظه هایی هستند که تجهیزات برقی درون آن ها قرار می گیرند. در حین کار با این دستگاه ها نیاز است تا با نکات ایمنی تابلو برق به خوبی آشنا باشید. در صورتی که افراد مسئول تابلو برق، آموزش های لازم در خصوص نکات ایمنی را نداشته باشند، امکان بروز حوادث افزایش پیدا خواهد کرد. از این رو ما در این مقاله در خصوص نکات ایمنی و همچنین چک لیست ایمنی در تابلوهای برق، اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دادیم.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت ساتل تابلو آسیا محفوظ است
© 2021 SATELTABLO.COM ALL RIGHTS RESERVED

درود بر شما ، برای گفت و گو لطفا با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02157718 تماس حاصل فرمایید.

آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم
Close and go back to page